Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA asitleri, tek başlarına asit olmayıp birer sınıflandırmayı ifade eder. AHA (Alfa Hidroksi Asit) grubunda bulunan asitler mandelik asit, laktik asit, sitrik asit ve glikolik asittir. BHA (Beta Hidroksi Asit) grubunu ise tek bir asit oluşturur; o da salisilik asittir. AHA BHA asitleri cilt katmanlarına sağladıkları yoğun bakım ile tanınır. Birbirinden farklı kişisel bakım ürünlerinde bulunurlar.

Laboratuvar ortamında üretilmeyip, esasen çeşitli bitki özlerinden elde edilirler. Yani AHA – BHA asit içeren ürünler kullanmanız, ölçülü olması halinde cildinizi besleyebilecek bir metottur. Gönül rahatlığıyla kullanılabilecek cilt bakım serumları, günlük bakım kremleri, yüz temizleme jelleri ve tonik çeşitleri bu asitlerle zenginleştirilmiş ürünlerdir.

AHA Asitleri Hangileridir? AHA Asitleri Ne İşe Yarar?

Alfa Hidroksi Asitlerin kozmetik ürünlerinde en sık kullanılan çeşitleri laktik asit ve sitrik asittir. En iyi cilt serumları bu asitlere sahiptir. Glikolik asit de kozmetik sektörünün başlıca içerik maddeleri arasındadır. Malik asit, tartarik asit ve mandelik asit jellerde, kremlerde, serumlarda pek rastlanmayan AHA asitleri olarak bilinir. Nemlendirici serum ve parlatıcı serum seçeneklerinde bulunabilen AHA’ların sahip olduğu etkilerden şöyle bahsedilebilir:

  • Laktik Asit Ne İşe Yarar? Laktik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

Süt içerisinde bulunan laktozun bakteriler aracılığıyla asidik bir yapı alması, laktik asidi ortaya çıkarır. Halk arasında “süt asidi” olarak bilinen laktik asit cilt beyazlatma uygulamaları için kullanılabilir. Cildin doğal renginden daha koyu tonlara sahip pek çok leke, laktik asit kullanımıyla açılır. Dolayısıyla “Lekeler için hangi asit faydalı?” sorusunun ilk cevabı laktik asittir. Bu aside sahip ürünler, gözeneklerdeki bozulmayı engelleyerek cilt kırışıklarını da azaltır.

  • Sitrik Asit Ne İşe Yarar? Sitrik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

Sitrik asit ne kozmetikte işe yarar?” sorusuna verilebilecek en önemli cevap, ölü deri hücrelerini temizlemesidir. Gözeneklere dolarak cilt yüzeyinde pürüzlenmeye sebep olan sebum, kir ve yağlar sitrik asit aracılığıyla giderilebilir. Antioksidan özellikler gösterdiği için farklı cilt tiplerinin kullanımı için uygundur. Cildi arındırmakla beraber pas sökücü etkisi de bulunan sitrik asitler mandalina, portakal, greyfurt ve limondan elde edilebilir. Belli oranda cilt tonunu açabilmesi de önemli bir detaydır.

  • Glikolik Asit Ne İşe Yarar? Glikolik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

Cildi beslerken temizleyebilen glikolik asit faydaları ile dikkat çekmektedir. Bu asitler epidermis tabakasını yıpratan fazla yağı dengeler ve cildin yumuşaklığını korur. Şeker kamışlarından üretilen glikolik asitler Alfa Hidroksi Asit grubunun sık tercih edilen bir üyesidir. Kırışıklıklarla mücadelenizde sizlere yardımcı olur.

BHA Asidi Nedir? BHA Açılımı Nedir? BHA Asitleri Ne İşe Yarar?

BHA yani Beta Hidroksi Asit grubuna dahil olan tek asit, salisilik asittir. Cilt bakımında asit kullanımı önemli olduğu için, BHA’lı ürünleri tercih etmenizde fayda vardır. BHA grubunu meydana getiren salisilik asitler beyaz söğüt ağaçlarının yaprağından ve dış kabuğundan üretilir. Suda az çözünen koyu bir kıvamı mevcuttur. “Salisilik asit ciltte ne işe yarar?” sorusunun cevabı ise cildi bakterilerden arındırmasıdır. Anti – bakteriyel ve anti – enflamatuar özellikleri sayesinde sivilce oluşumunu engelleyebilir. Ölü deri hücrelerini pullandırıp dökerek cildi rahatlatması mümkündür. AHA ve BHA asitlerinin çeşitli ürünlerde bir araya gelmesiyle, sahip oldukları etki artar.

AHA ve BHA İçeren Besinler Hangileridir? AHA ve BHA Nelerde Bulunur?

En çok AHA içeren besinler, narenciye grubunda bulunan mandalina, portakal ve greyfurtlardır. Bu besinlerde sitrik asit vardır. Laktik asidin sütte bulunduğu söylenebilir. Fakat içilebilecek olan sütler henüz asidik yapıya sahip olmadıkları için süt içerek bu maddeyi vücuda almak zordur. Laktik asit, sütte çeşitli bakterilerin türemesi ve sütün ekşimeye başlamasıyla ortaya çıkar. Glikolik asidin en kolay elde edilebildiği gıda ise şeker kamışıdır. Uzun ince saplara benzeyen şeker kamışları, tropikal iklim kuşağında yetiştirilir. AHA asidi bulunan gıdalar tüketmek kadar cilt bakımınızı düzenli şekilde gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

BHA içeren besinler, salisilik asit içeren besinlerdir. Beta Hidroksi Asit, AHA’lara göre daha fazla besinde bulunur. Yer fıstığı, badem, kayısı, domates, mantar, biber, kuru siyah üzüm, muz, şeftali, karpuz, ananas, erik, çilek, yaban mersini, kivi bol miktarda salisilik asit içeren besinler sıralamasındadır. Birbirinden farklı meyve ve sebzeleri yeterli ölçüde tüketmeniz ve kişisel bakım ürünlerinizi yüksek standartlarda tercih etmeniz faydalı olacaktır.

AHA ve BHA İçeren Ürünler Hangileridir?

AHA ve BHA bulunan ürünler arasında krem, jel, tonik ve serumlar mevcuttur. Farklı kullanım tiplerine uygun olarak üretilen pek çok kişisel bakım ürünü bu maddelere sahip olabilir. Cilt yüzeyini temizlemek için kullanılan tonik ve jeller, sahip oldukları AHA – BHA asitleri sayesinde gözenekleri derinlemesine arındırır. Ölü deri hücrelerinin, sabun kalıntılarının ve yağ birikintilerinin ortadan kalkmasıyla krem ve serumlar daha etkili olur.

Aynı içeriğe sahip günlük bakım kremleri, gözeneklerin tamamına ulaşarak cildi yumuşatır. Deri pigmentlerinde meydana gelen orantısızlıkların giderilmesi kolaylaşabilir. Yaşlanma karşıtı kremler, içerdikleri faydalı asitler sayesinde gözenekleri sıkılaştırır. Daha gergin ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayabilecek kırışıklık kremleri, cildin parlaklık kazanmasına da yardımcı olabilir. AHA BHA içeren ürünler arasındaki serumlar ise birkaç damla kullanımla cildiniz için bakın sağlar. Nemlendirici cilt serumları, yaşlanma karşıtı serumlar ve göz altı serumu çeşitleri farklı oranlarda alfa ve beta hidroksi asitlere sahiptir.

AHA ve BHA Arasındaki Farklar ve Benzerlikler Nelerdir?

Asit türleri arasındaki farklar, bulundukları yerlerle ilişkilidir. Çeşitli kaynaklara sahip olan Alfa ve Beta Hidroksi Asitlerin etkilerinde de farklılık görülür. Cilt bakımında kullanılan iki yaygın madde olmaları, etkilerinin benzer olduğu açısından önemli bir detaydır. Bu asitlerden birinin bulunduğu ürün, çoğunlukla ötekine de sahiptir. İkisi bir arada bulunabilen AHA / BHA asitleri tarafından cilde sağlanabilecek ortak faydalar şunlardır:

  • Cilt kırışıklarını azaltabilirler.
  • Gözenekleri sıkılaştırabilirler.
  • Yıpranmaya sebep olan aşırı yağı ve kiri temizleyebilirler.

Asit seçenekleri arasındaki ortak noktalar dışında, her iki türün birbirinden ayrılmasını sağlayabilen detaylar mevcuttur. AHA BHA farkı olarak kabul edilebilecek temel durumlar şöyledir:

  • AHA, cilt yüzeyini yumuşatmakta ve gözenekleri beslemekte faydalıdır.
  • BHA, anti – bakteriyel özelliklere sahip olduğu için daha çok cildin temizlenmesini sağlar.

AHA – BHA İçeren Jeuvenile Peeling Maske Serum Kullanmanız Neden Gereklidir?

Cildi temizleme ve onarma işlemini bir arada gerçekleştiren AHA – BHA, Jeuvenile’in çoklu etkiye sahip peeling & maske & serum ürünlerinde bolca bulunur. “Sivilcelerden nasıl kurtulurum?”, “Cilt lekeleri nasıl geçer?”, “Kırışıklık azaltan ürünler hangileri?” gibi pek çok soruya cevap arıyorsanız ürünlerimizi tercih edebilirsiniz. Yüzde 25 AHA, yüzde 2 BHA ve yüzde 3 Panthenol içeren ürünlerimiz, AHA BHA bulunan ürünler arasındaki en kullanışlı seçeneklerdendir.

Peeling maske serum ürününü rutin olarak 1 defa kullanmanız gerekir. Yoğun etkiye sahip olduğu için az kullanım yapmanız halinde bile çabucak fayda görebilirsiniz. Akşam yatmadan, kuru cilt üzerine uygulayıp 10 dakika beklemeniz ve daha sonra bol suyla yüzünüzü yıkmanız gerekir. Cilt kuruluğu, gözenek tıkanıklığı ve yaşlanma belirtileri AHA BHA içeren peeling maske serum aracılığıyla azaltılabilir.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA asitleri, tek başlarına asit olmayıp birer sınıflandırmayı ifade eder. AHA (Alfa Hidroksi Asit) grubunda bulunan asitler mandelik asit, laktik asit, sitrik asit ve glikolik asittir. BHA (Beta Hidroksi Asit) grubunu ise tek bir asit oluşturur; o da salisilik asittir.

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil, farklı maddelerin bir araya gelmesiyle elde edilen kompleks bir maddedir. Biotinoyl Tripeptide – 1, Oleanolik Asit ve Apigenin içeriğine sahip olduğu için bu kompleks maddenin çeşitli etkileri vardır.

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

“Sivilce neden olur?” diyenlere cevap olarak hormonsal değişimlerden, cildin yağ dengesindeki bozulmalardan ve yanlış beslenme tarzından söz edilebilir.

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

Salisilik asit, halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine bir kimyasal değildir. Bu madde, bilimsel adı “Salix alba” olan ak söğüt ağacının yapraklarından elde edilir.

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözeneklerin büyümesi, deri sağlığının genel durumu ile alakalıdır. Gözeneklerdeki bozulmaların sebep olduğu problemler ortaya çıkıyorsa kişisel bakımın aksatılmaması gerekir.

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Yaşlanma belirtilerine karşı mücadele etmek istiyorsanız, krem seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar bu yazımızda bahsedilmiştir.

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Aydınlık, tertemiz, kusursuz, ışıl ışıl bir cildi kim istemez ki! Cilt bakımı, her şeyden önce bir zorunluluktur.

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli noktası cilt bakımıdır. Bunun için doğru adımları izleyerek, cilt için gerekli olan vitaminler sağlanmalıdır.

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Bu yazımızda makyaj sonra cilt bakımın önemine değineceğiz. Sağlıklı bir cilt için özellikle makyaj yapanların cilt bakımına önem vermesi gerekmektedir.

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt lekelerinin oluşma sebepleri ve nasıl cilt lekelerin kurtuluruz?

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bu yazımızda kadınları güzel gösteren 3 noktaya değineceğiz. Daha fazlası için bloğumuzu takip edebilirsiniz.

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Bu yazımızda cilt güzelliğiniz için önerdiğimiz 5 etkili formülden bahsedeceğiz...