Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Yaşlılık ya da  güneş gibi  nedenlerden dolayı oluşan lekeler, birçok kişinin kâbusu olur. Güneşin yakıcı etkilerini herkes cildinde hissedebilir. Uzun süre ultraviyole ışınlarına maruz kalmak, cilt kanserine ya da ciltte renk değişimlerine sebep olabilir. Özellikle yaz aylarında dışarı çıkarken muhakkak güneş kremi kullanmak gereklidir. Deride sadece güneş yanıklarından dolayı renk değişiklikleri olmaz. Ciltteki lekelerin nedenini sadece güneşe bağlamak doğru değildir. Çünkü cilt, diğer dış etkenlerden de etkilenerek renk değişiklikleriyle karşı karşıya kalabilir. Bu durumlar bazen can sıkıcı olsa bile, çok endişe edilmemesi gereken durumlardır. Ancak unutulmamalıdır ki cilt tehlikeli durumlara karşı da uyarı veriyor olabilir. Bu sebeple ciltte oluşan lekeleri iyi takip etmek ve doğru bir şekilde müdahale etmek gereklidir.

Cilt Lekesi Oluşmasının Sebepleri

Cilt lekeleri gereksiz yere oluşmaz. İllaki bir sebebi vardır ve o yüzden oluşuyordur. Bunlardan bazılar şunlardır:

  • Güneşe çok fazla maruz kalmak, leke oluşmasına sebep olur.
  • Hamilelik döneminde yaşanan hormonal sebeplerden dolayı, cilt lekeleri oluşabilir.
  • Sivilcelerin vücutta bırakmış olduğu etkilerden dolayı da cilt lekeleri oluşabilir.
  • Kortizon içeriği olan ilaçlar kullanıldığı takdirde cilt lekeleri gibi an etkileriyle karşı karşıya kalınabilir.
  • Genetik sebeplerden dolayı ani ailenin diğer üyelerinde de cilt lekeleri olmasından kaynaklanıyor da olabilir.
  • Doğuştan bulunan leucoderma gibi pigmentasyon hastalıklarından dolayı da cilt lekeleri oluşabilir.
  • Vitiligodan dolayı da cilt lekeleri görülebilir.

Yaş lekeleriniz olduğundan dolayı da cilt lekelerine maruz kalabilirsiniz.

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

İçeriğinde ezelaic asit, retinol, hidrokinoni E ve C vitamini, gibi antioksidanlı kremler sayesinde, vücutta oluşan lekeleri gidermek mümkündür. Özellikle Jeuvenile markası, cilt lekeleri için oldukça etkili kremler geliştirmiştir. Jeuvenile cilt bakım ürünlerini incelemek için: Tıklayınız Diğer bir yöntem ise çok doğaldır ve uygulaması da oldukça pratiktir. Ciltteki kahverengi lekeler için cildinize limon suyu uygulayabilirsiniz. Yüksek oranda sitrik asit içermesinden dolayı, kahverengi lekelerin giderilmesinde çok etkileyici özellikler taşır. Lekenin bulunduğu bölüme doğrudan limon suyu uygulanır ve kuruduktan sonra nemli bir havlu ile temizlenir. Küçük cilt lekelerinin giderilmesinde, limon suyu ile uygulanan yöntemle cilt lekelerini yok etmek mümkün olabilir. Ancak tabi ki Jeuvenile leke karşıtı ürünler gibi garanti sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. Eğer ki vücudunuzdaki lekelerin oluşmasının sebebi, karaciğer problemleriniz ise, mutlaka uzman bir doktordan destek almanız gereklidir. Doktorun size sunmuş olduğu beslenme şekli sayesinde,  antioksidan içeren besinler vücudunuzdan lekeleri atmanızda etkili olur. Oluşturulan dengeli beslenme programı, serbest lekelenmeleri engeller. Dış görünüş olarak rahatsız eden ve estetik durmayan cilt lekeleri, dermapen, karbon peeling, PRP, kimyasal peeling ya da mezoterapi gibi tedavi yöntemleriyle de giderilebilir. İlk olarak cilt lekelerinin oluşum sebepleri dermatolog tarafından incelenir. Daha sonra incelenen cilde göre hangi tedavi yönteminin kullanılacağına karar verilir. Karar verilen tedavi yöntemi belirli zaman aralıklarıyla cilde uygulanır. 

Hangi ciltler leke oluşumuna daha yatkındır?

Cildin rengini belirleyen renk pigmentleri vardır. Bu pigmentler bazen lekeleri, bazen melanin, bazen de melasama gibi isimlerle de karşınıza çıkar. Melonosit adı verilen hücrelerden dolayı oluşan renk pigmentleri, zamanla çoğalarak başa çıkılamaz hale gelebilir. Renk pigmentleri güneşten etkilenmeye çok meyillidir. Bu hücreler de boş yere üremez ve belli bir amaca hizmet eder. Temel amacı cildi güneş ışınlarına karşı korumaktır. Ne kadar güneş görülürse, bu pigmentler o kadar sentezlenir. Melasama olan kişilerde cilt lekelenmelerinin oluşması daha yatkındır. Doğum yapan kişilerde de leke oluşumu daha yatkındır. Bunun dışında yağlı ciltler ya da dış etkenlere çok maruz kalmış olan ciltler de lekelere karşı daha yatkındır.

Doğal yöntemlerle cilt lekesini gidermek mümkün müdür?

Limon suyu ile yapılan ya da Jeuvenile markasının çıkarmış olduğu kremlerle yapılan uygulamalarla cilt lekelerini gidermek mümkün olduğu gibi, bir de doğal yöntemlerle cilt lekelerinden kurtulma yöntemleri vardır. Karbonatlı karışımlarla hazırlanan macun kıvamındaki yöntemle cilt lekesi yok edilebilir. Salatalık suyu, yoğurt ya da yulaf karıştırılarak hazırlanan karışımlarla da cilt lekeleri yok edilebilir. Salatalık yöntemi ile hazırlanan karışımlardan bir diğerine şeker eklenir. Aynı diğerinde olduğu gibi cilde sürülür ve kuruduktan sonra durulanır. Havuçlu yumurta maskesi hazırlayarak da başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Havuç ve yumurta püre haline geldikten sonra cilde uygulanır ve belli bir süre bekledikten sonra durulanır. Aloe vera birçok şeyin tedavisinde kullanıldığı gibi, cilt lekelerini gidermek için de kullanılabilir. Aloe vera özünü yüzünüze sürdükten sonra belli bir süre bekleyin ve daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Keten tohumu ile kendinize bir maske hazırlayabilir ve bez yardımıyla yüzünüze uygulayabilirsiniz. Keten tohumunun faydalarını cildinizde de görebilirsiniz.  Domates ve salatalık dilimlerini yüzünüze uygulayarak bu ürünlerin hücre yenileyici özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Zerdeçal ve doğal portakal suyunu karıştırarak ısıtın ve cildinize yerleştirin. İşlem sonrasında cildinizin aydınlığına şahit olabilirsiniz. İçeriğinde bulunan kükürt ve C vitamini ile soğan da cilt lekeleri için çok etkilidir. Ayrıca kırışıklıklarınızı gidermeye ve aknelerinizi yok etmeye de yardımcıdır. Bu ve bunun gibi doğal yöntemlerle uğraşmak istemiyorsanız Jeuvenile gibi başarılı markaların geliştirmiş olduğu leke karşıtı kremleri kullanarak da cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Siz de etkili bir cilt bakımı uygulamak istiyorsanız Jeuvenile ürünlerini tercih edebilirsiniz. 


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA asitleri, tek başlarına asit olmayıp birer sınıflandırmayı ifade eder. AHA (Alfa Hidroksi Asit) grubunda bulunan asitler mandelik asit, laktik asit, sitrik asit ve glikolik asittir. BHA (Beta Hidroksi Asit) grubunu ise tek bir asit oluşturur; o da salisilik asittir.

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil, farklı maddelerin bir araya gelmesiyle elde edilen kompleks bir maddedir. Biotinoyl Tripeptide – 1, Oleanolik Asit ve Apigenin içeriğine sahip olduğu için bu kompleks maddenin çeşitli etkileri vardır.

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

“Sivilce neden olur?” diyenlere cevap olarak hormonsal değişimlerden, cildin yağ dengesindeki bozulmalardan ve yanlış beslenme tarzından söz edilebilir.

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

Salisilik asit, halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine bir kimyasal değildir. Bu madde, bilimsel adı “Salix alba” olan ak söğüt ağacının yapraklarından elde edilir.

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözeneklerin büyümesi, deri sağlığının genel durumu ile alakalıdır. Gözeneklerdeki bozulmaların sebep olduğu problemler ortaya çıkıyorsa kişisel bakımın aksatılmaması gerekir.

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Yaşlanma belirtilerine karşı mücadele etmek istiyorsanız, krem seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar bu yazımızda bahsedilmiştir.

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Aydınlık, tertemiz, kusursuz, ışıl ışıl bir cildi kim istemez ki! Cilt bakımı, her şeyden önce bir zorunluluktur.

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli noktası cilt bakımıdır. Bunun için doğru adımları izleyerek, cilt için gerekli olan vitaminler sağlanmalıdır.

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Bu yazımızda makyaj sonra cilt bakımın önemine değineceğiz. Sağlıklı bir cilt için özellikle makyaj yapanların cilt bakımına önem vermesi gerekmektedir.

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt lekelerinin oluşma sebepleri ve nasıl cilt lekelerin kurtuluruz?

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bu yazımızda kadınları güzel gösteren 3 noktaya değineceğiz. Daha fazlası için bloğumuzu takip edebilirsiniz.

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Bu yazımızda cilt güzelliğiniz için önerdiğimiz 5 etkili formülden bahsedeceğiz...