Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözeneklerin büyümesi, deri sağlığının genel durumu ile alakalıdır. Gözeneklerdeki bozulmaların sebep olduğu problemler ortaya çıkıyorsa kişisel bakımın aksatılmaması gerekir. Cildin güzel görünmesi için cilt sağlığını korumak gerekir. Kişisel bakımın önemli olmadığı söylenemez. Farklı yaş gruplarındaki her bireyin gözenek sorunlarıyla karşılaşması mümkündür. “Ciltteki gözenekler neden büyür?” sorusuna cevap verebilmek için, derini katmanlarını tanımak gerekir.

İnsan derisi üç katmanlıdır. Kişisel bakım ürünlerinin en çok etkide bulunduğu katmanlar, dış yüzeyi meydana getiren epidermis tabakası ve et dokusunu çevreleyen dermis tabakasıdır. Dermisin altındaki hipodermis veya diğer adıyla subcutis tabakası, kan damarları ile sinirlerin bulunduğu bölgedir. Ayrıca hipodermis, ince bir yağ tabakasına da sahiptir. Genişlemesinden şikayet edilen gözenekler, en dıştaki epidermis tabakasının yüzey kısmındadır. Fakat etkili bir gözenek bakımı için her üç deri tabakasının da beslenmesi gerekir. Çünkü epidermisin daha esnek olmasını sağlayan kolajen ve elastin lifleri, çoğunlukla dermis ve hipodermistedir.

Gözeneklerde Tıkanma Sorunu Kimlerde Görülür?

Kolajen eksikliği, gözeneklerin genişlemesi ile sonuçlanan başlıca olumsuzluktur. Kolajen lifleri, vücuda dışarıdan alınmayıp deri tarafından üretilebilir. Kişisel bakım ürünlerinde bulunan peptitler sayesinde kolajen miktarını artırmak mümkündür. Gözenek boyutlarında büyümeye sebep olan diğer faktör ise UV ışınlarıdır. Genç yaştaki bireylerin cilt kırışıklığı ve göz altı şişkinliği yaşaması ultraviyole ışınlardan kaynaklanır. Ergenlik çağındaki gençlerden ileri yaşlı kimselere kadar, tüm bireylerde gözenek problemlerine rastlamak mümkündür.

Güvenilir ürünler aracılığıyla cilt koruması sağlamadan açık havaya çıkılması önerilmez. Ayrıca beslenme, birçok konuda olduğu gibi cilt üzerine de etkilerini gösteren faktörlerdendir. “Gözeneklerim kapandı, ne yapmalıyım?” diyenler aşırı yağlı besinlerden uzak durabilir. Kızartmalar, yağlı tohumlar ve hayvansal yağlar daha az tüketilmelidir.

Geniş Gözeneklerden Kurtulmak İçin Ne Yapılabilir?

Cilt gözeneklerinin aşırı büyümesi, cilt tipine uygun bakım ürünleriyle engellenebilir. Kuru ve gözenekli cilt için nemlendirici etkiye sahip ürünler kullanmak mümkündür. Cildin nem dengesi, gözeneklerin sağlığıyla ilişkili olduğundan krem, serum ve tonikler devamlı kullanılmalıdır. Kuru ciltlerin kolay çatlayabilmesi, kaşıntı hissi ortaya çıkarması ve tahrişe yatkın olması dikkat çeken detaylardır. Hassas ve kuru ciltler için uygun sayılabilen Aloe Vera içerikli ürünler, ölçülü kullanım halinde birçok semptomdan kurtulmanız için yeterli olur.

Gözenekli cilt nasıl düzelir?” sorusuna verilebilecek diğer cevap, Allantoin içerikli ürünler kullanmaktır. Allantoin maddesi, hücrelerde tutulan su miktarını artırır. Cildin büzüşerek çizgili bir görünüm almasını engellemek için Matrixyl de etkilidir. Hücrelerin yenilenme sürecine katkıda bulunan Matrixyl, cilt dokusunu onarmakla beraber ten renginin açılmasına yardımcı olur. Bir çeşit peptit olduğu için kolajen bağlarını uyararak cildin esnekliğini artırabilir.

Nikotinamid veya Niyasinamid olarak Türkçeye çevrilebilen Niacinamide, bir çeşit B 3 vitaminidir ve anti – bakteriyel özellikler taşır. Ciltte gelişerek zaman içinde lekelenmeye sebep olan akneleri, sivilceleri ve siyah noktaları ortadan kaldırabilir. Bu etken maddelerin ön plana çıktığı ürünleri kullanarak yağlı ve gözenekli cilt tipinden döküntülü ve gözenekli ciltlere kadar birçok cilde uygun bakımlar sağlanabilir.

Evde Gözenek Sıkılaştırma Nasıl Yapılır?

Evde cilt bakımı yapmak isteyenler, çeşitli kür ya da karışımlar yerine dermatolojik ürünleri tercih edebilir. Farklı cilt tiplerine uygun olarak hazırlanmış olan kırışıklık önleyici kremler, cilt bakım serumları, nemlendirici tonikler kolayca kullanılabilir. Herhangi bir ekipmana, desteğe veya bilgilendirmeye ihtiyaç duymadan değerlendirebileceğiniz gözenek sıkılaştırıcı serum, krem, jel, maske çeşitleri birbirinden farklı içeriklere sahiptir. Her cilt tipi, yaş grubu ve kişisel bakım ihtiyacına uygun olan ürünler, kullanma talimatlarına göre değerlendirilebilir. Fakat kişisel bakım kremi, cilt tonikleri ya da gözenek açıcı maske evde hazırlanamayacak ürünlerdir.

Her kişisel bakım ürününün aynı sıklıkta ve aynı yöntemlerle kullanılamayacağı da unutulmamalıdır. Eğer cilt bakımınızı gerçekleştirmenize yarayacak ürünlere henüz sahip değilseniz, işinizi bir miktar da olsa kolaylaştırabilecek bazı tedbirlere başvurabilirsiniz. Ev şartlarına uygun olan cilt bakım tavsiyelerinden birkaçı şöyledir:

  • Gün içinde bol bol yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Yüz yıkamak, basit fakat etkili bir bakım sağlar. Gözeneklerde biriken toz, kir ve yağların temizlenmesi için sıcak veya ılık değil, soğuk su tercih etmeniz faydalı olabilir.
  • Yaz aylarında pencereden içeriye vuran sıcak hava cildinizi yağlandırabilir. Gözeneklere yağ dolmasını engellemek için, açık pencere önlerinde uzun süre oturmamanız tavsiye edilir. Eğer balkona çıkacaksanız ve hava çok güneşliyse, güneş kremi kullanarak cilt gözenekleri korunabilir.
  • Eğer gözeneklerde büyüme sorunu ileri seviyeye ulaşmışsa banyo ve tuvalette ayrı havlular kullanmalısınız. Havlular, yüz ve el gibi daima deri tazeleyen vücut bölgelerine temas eder. Havlu yüzeyi, farklı miktarlardaki ölü derileri üzerinde barındırabilir. Tıkalı gözeneklerinize çok sayıda ölü deri hücresi dolarsa sivilce ve akne şikayetleri artar. Sadece siz tarafından kullanılan ve düzenli olarak yıkanan havlular bu açıdan faydalıdır.

Burun Üstündeki Gözenekler Nasıl Temizlenir?

Gözenek temizleme ve sıkılaştırma açısından burun bölgesi farklı bir yere sahiptir. Burnun en çok yağlandığı bölgeler, yüz yıkarken suyun en az temas ettiği köşe taraflardır. Yapısı gereği öne doğru uzanan burunlarımız, dik açıyla düşen ve cilde zarar veren ultraviyole ışınlarına daha çok maruz kalır. İçi yağ dolu gözenekler, burun çevresinde görülen siyah noktaların başlıca sebebidir. Yüz yıkarken, burun bölgesini iki ya da üç parmakla ovalamak ve sonra temiz cilde serum uygulamak faydalıdır. Yüzünüzü yıkadıktan sonra burnunuzu tekrar yıkarken tırnağınızı kullanmamanız gerekir.

Yüzünüze, hızlı bir şekilde su çarpmaktansa yıkama işlemini yavaşça yapmanız önerilir. Yavaş olmanız halinde buruna temas edecek su miktarını artırabilirsiniz. Günlük olarak gözenek sıkılaştırıcı maske kullanmanız da burun bölgesini fazla yağ ve ölü deriden temizlemenize katkı sağlayabilir. Burnunuza fazla dokunmamanız ve havanın sıcak olduğu saatlerde güneş bakım kremi kullanmanız da önemlidir.

Gözeneklerin Büyümesi Jeuvenile Kalitesiyle Engellenebilir

Jeuvenile’in sizlere sunduğu gözenek sıkılaştırıcı ürünler, kolay bir kullanıma sahiptir. Belli bir rutinde kullanabileceğiniz krem, jel ve tonik seti cildinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir. Yağlı ve kuru ciltlerin kullanımına uygun olarak üretilen günlük bakım kremi, 2 ya da 3 defa kullanılabilir. Gözenek temizleyici jel ve tonik de aynı sıklıkta kullanılabilecek ürünlerdir. Fakat ürünlerin kullanım detayları farklılık gösterir. Düzenli ve sıralı şekilde kullanmanız durumunda setlerimizin birçok faydasına şahit olabilirsiniz. Set içerisinde bulunan krem, jel ve toniği kullanırken dikkat etmeniz gerekenler şöyledir:

  • Setteki ürünler arasından, ilk olarak yüz temizleme jelini kullanabilirsiniz. Temizleme jelleri, tahriş olmuş ya da yaralı ciltlere uygun sayılmaz. Eğer yüzünüzde bir problem yoksa, her sabah ve akşam birer defa jel kullanabilirsiniz. Bunun için, yüzünüzü yıkayıp temizlemeniz gerekir. Sonra ise yüzü nemli kalacak şekilde kurulayıp, her tarafına göz kararı miktardaki jel uygulanır. Jeli sürdüğünüz sırada cildi masajla yumuşatmanız önemlidir. En az 2 – 3 dakika cilde masaj yaparak jeli yedirmeniz, gözeneklerin açılmasını hızlandır. Bir süre bekleyip yüzünüzü ılık suyla durulayabilirsiniz.
  • Jelden sonra gözenek açıcı tonik kullanılabilir. Toniği elinizle değil, bir parça pamuk yardımıyla uygulamanız tavsiye edilir. Allantoin içeriğine sahip olan tonik, cildin nem dengesini sağlar. Durulama gerektirmez.
  • Jel ve tonikle temizlenmiş olan yüzünüz, gözenek sıkılaştırıcı krem içerisindeki aktif maddelerin etkisine açık bir hal alır. Durulama gerektirmeyen Jeuvenile kremleri, dermis ve epidermis dokularını güçlendirir.

Bir arada kullanabileceğiniz ürünlerden oluşan gözenek sıkılaştırıcı set, cilt bakım ihtiyaçlarınızı karşılamak için sizi bekliyor! 


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA asitleri, tek başlarına asit olmayıp birer sınıflandırmayı ifade eder. AHA (Alfa Hidroksi Asit) grubunda bulunan asitler mandelik asit, laktik asit, sitrik asit ve glikolik asittir. BHA (Beta Hidroksi Asit) grubunu ise tek bir asit oluşturur; o da salisilik asittir.

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil, farklı maddelerin bir araya gelmesiyle elde edilen kompleks bir maddedir. Biotinoyl Tripeptide – 1, Oleanolik Asit ve Apigenin içeriğine sahip olduğu için bu kompleks maddenin çeşitli etkileri vardır.

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

“Sivilce neden olur?” diyenlere cevap olarak hormonsal değişimlerden, cildin yağ dengesindeki bozulmalardan ve yanlış beslenme tarzından söz edilebilir.

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

Salisilik asit, halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine bir kimyasal değildir. Bu madde, bilimsel adı “Salix alba” olan ak söğüt ağacının yapraklarından elde edilir.

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözeneklerin büyümesi, deri sağlığının genel durumu ile alakalıdır. Gözeneklerdeki bozulmaların sebep olduğu problemler ortaya çıkıyorsa kişisel bakımın aksatılmaması gerekir.

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Yaşlanma belirtilerine karşı mücadele etmek istiyorsanız, krem seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar bu yazımızda bahsedilmiştir.

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Aydınlık, tertemiz, kusursuz, ışıl ışıl bir cildi kim istemez ki! Cilt bakımı, her şeyden önce bir zorunluluktur.

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli noktası cilt bakımıdır. Bunun için doğru adımları izleyerek, cilt için gerekli olan vitaminler sağlanmalıdır.

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Bu yazımızda makyaj sonra cilt bakımın önemine değineceğiz. Sağlıklı bir cilt için özellikle makyaj yapanların cilt bakımına önem vermesi gerekmektedir.

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt lekelerinin oluşma sebepleri ve nasıl cilt lekelerin kurtuluruz?

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bu yazımızda kadınları güzel gösteren 3 noktaya değineceğiz. Daha fazlası için bloğumuzu takip edebilirsiniz.

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Bu yazımızda cilt güzelliğiniz için önerdiğimiz 5 etkili formülden bahsedeceğiz...