Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Hyalüronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir? Hangi Cilt Tipleri Tercih Etmelidir?

Hyalüronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir? Hangi Cilt Tipleri Tercih Etmelidir?

Hyalüronik Asit, bağlayıcı özelliğe sahip bir polimerdir. Sıvının cilt hücrelerine tutunabilmesini sağladığı için cilde birçok faydası vardır. “HA” kısaltmasıyla bilinen maddenin diğer adları “Hyalüronan” ve “Hyalüronat” şeklindedir. Çeşitli kozmetik ürünlerinde kullanılmasının sebebi, cilt hücrelerini stabil tutabilmesidir. Cildin sağlıklı görünümünü korumak ve zamanla yapısal değişim geçirmesini önlemek açısından Hyalüronik Asit cilde faydaları olan bir maddedir. Cilt bakımıyla beraber, spermin yumurtaya tutunmasını sağlayarak üreme fonksiyonlarında da etkisini gösterebilir. Güçlü bir bağlayıcı olduğunu anlamak bu açıdan da mümkündür.

Hyalüronik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

Hyalüronik Asit cilt bakım ürünlerinin pek çoğunda bulunur. Çünkü cilde nem kazandırmakta, deri katmanlarını yumuşatarak beslemekte ve cildi parlatmakta etkilidir. Gösterdiği başlıca fayda, cilt hücrelerinin ihtiyaç duyduğu miktardaki suyu hücrelere bağlamaktır. Esas olarak vücuda dışarıdan alınan kimyasal bir madde olmayan Hyalüronat, vücut tarafından belli miktarlarda sentezlenebilir.

Cilt ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilecek miktarda Hyalüronat sentezi yapabilmek, yaş ilerledikçe zorlaşır. Özellikle orta yaşlardan sonraki süreç, cilt esnekliğinin azaldığı ve yüzde kırışıkların arttığı bir süreçtir. Bunun sebebi, Hyalüronat sentezinin azalmasıdır. Güvenilir kişisel bakım ürünleri sayesinde vücuda kazandırılan Hyalüronik Asit faydaları ile çabucak etki gösterir. Ürünlerin ölçülü bir rutin ile kullanılması halinde gözlemleyebileceğiniz olumlu değişimlerden birkaçı şunlardır:

  • Cilt kurulukları ortadan kalkabilir.
  • Deri yüzeyinde oluşmuş küçük çatlaklar giderilebilir.
  • Yüz bölgesindeki derin çizgiler onarılabilir.
  • Yüz sarkmaları azaltılabilir.
  • Kolajen lifleri desteklenir ve cilde esneklik kazandırılabilir.  
  • Yaş faktöründen kaynaklanan deri incelmesi kontrol altına alınabilir.
  • Ultraviyole ışınlarının cilt üzerindeki olumsuz reaksiyonları tedavi edilebilir.

Cilt tipine uygun ve kaliteli ürünleri kullanmanız halinde Hyalüronik Asit cilde faydaları ile bakım ihtiyaçlarınızı karşılar. Anti – aging etkileri bulunduğu için cildinizde genel bir güzelleşme ortaya çıkarır.

Cilde Hyalüronik Asit Uygulaması Nasıl Yapılır?

Deri katmanlarının onarılabilmesi ve ideal nem seviyesinin korunabilmesi için düzenli bakım şarttır. Sadece birkaç defayla sınırlı kalan kullanım, cildiniz açısından yeterli sayılabilecek bakımı gerçekleştirmez. Hyalüronik Asit kullananlar tercih etmiş oldukları ürünü bitirmeli, hatta yenisini alarak bakım sürecine devam etmelidir. Bakımı uzun süre ihmal edilmiş ciltlerin neme daha yoğun ihtiyaç duyacağını unutmamakta fayda vardır. 

Yirmili yaşlardan kırklı yaşlara kadar azaldıktan sonra tükenme süreci hızlanan Hyalüronat, düzenli uygulamalarla cilde tekrar kazandırılabilir. Hyalüronik asit içeren kremler, tonikler ve jeller kullanarak cildinizin nem ihtiyacını karşılamanız mümkündür. Kişisel bakım kremleri, parlatıcı tonikler ve yüz temizleme jelleri arasında kullanım farkları vardır. Çeşitli formlara sahip ürünleri, gereğine uygun olarak kullanmanız verimi artıracak bir faktördür. Kişisel bakım rutininde ilk olarak jel ve tonik kullanılıp yüz temizlenmeli, sonra krem uygulanmalıdır. Hyalüronik Asit bulunan ürünler günde 1 ya da 2 kez kullanılabilir. Fakat her ürünün başarılı sonuç vermeyeceğini unutmamanız ve tercihlerinizde dikkatli davranmanız tavsiye edilir.

Hyalüronik Asidin Zararı Var Mı?

Hyalüronik Asit zararları bulunmayan, doğal olarak vücudun sentezlediği bir maddedir. Sentetik yapılı olmaması sebebiyle farklı cilt tipleri için kullanılabilir. Alerjik reaksiyonların görülmesine pek yol açmasa da ölçülü kullanılması gerekir. Kullanıcı hatalarından kaynaklanan çeşitli problemler ise şunlardır:

  • Kaliteli ürünlerin tercih edilmemesi durumunda ciltte kaşıntı, kızarıklık ve tahriş meydana gelebilir.
  • Ölçülü kullanım yapılmazsa cilt gereğinden çok nemlenebilir.
  • Hyalüronat içeriğine sahip kişisel bakım ürünlerinin göz içine ve ağız içine temas etmesi durumunda ilgili yerler yanma reaksiyonu gösterebilir.

Ürünlerin bilinçsizce kullanılmasından kaynaklanabilecek başlıca durumlar, zarar kapsamında olmayıp kısa süreli problemlerden ibaret sayılır. Kozmetik ürünleri arasında isabetli tercihler yapıldıktan sonra Hyalüronik Asidin zararı yoktur. Aksine, cildi besleyerek parlaklığı ve esnekliği artıran bir maddedir. Gönül rahatlığıyla kullanılabilecek olan Hyalüronatlı ürünler, ideal ölçüde değerlendirilmelidir.

Hyalüronik Asit Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Hyalüronat maddesini farklı yaş gruplarında bulunan herkes kullanabilir. Henüz cildi yeteri kadar olgunlaşmamış olan küçük çocuklar için kozmetik ürünleri tavsiye edilmez. Bunun dışındaki genç, yetişkin ve ileri yaşlı bireyler rahatlıkla Hyalüronatlı krem, jel ve tonik seçeneklerini değerlendirebilir. Serum formuyla da alıcıya sunulabilen Hyalüronik Asit yan etki göstermemektedir. Özel bakım gerektiren cilt hastalıklarınız yoksa, düzenli olarak kullanmanız gereken dermatolojik ilaçlar bulunmuyorsa ve cildinizin neme ihtiyacı varsa sizler de Hyalüronat içerikli ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Hyalüronik Asit Tek Başına Kullanılır Mı?

Hyalüronik Asit tek başına, tüpler içerisinde satışa sunulabilen bir maddedir. Saf Hyalüronat kullanımı faydalı olabilse de, farklı maddeler kullanılarak zenginleştirilmiş ürünler daha ön planda sayılabilir. Hyalüronat içeriğiyle birlikte bitki özlerinin ve diğer nemlendirici maddelerin bulunduğu krem, jel ve tonik seçenekleri kapsamlı bir bakım gerçekleştirir. Gliserin, Allantoin, Aloe Vera, Shea yağı, Niyasinamid ve birçok mineralin bulunduğu ürünleri kullanmanız cilt bakım ihtiyaçlarınızı karşılamak açsından ekstra etki gösterebilir. Hyalüronik Asit jel, tonik, serum ve krem seçeneklerine dahil edilebilen bir maddedir. Kullanım ihtiyaçlarınızı karşılayacak ürün formlarını tercih ederek cildinize nem kazandırabilirsiniz.  

Hyalüronik Asit İçeren Ürünler Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Kişisel bakım ürünlerini düzenli olarak kullanmaya başlamanız için bir zaman dilimi belirlemeye gerek yoktur. Cildinizin bakıma ihtiyaç duyduğunu hissettiğiniz süreçte Hyalüronik Asit bulunan tonik, serum ve diğer ürünleri kullanabilirsiniz. Hyalüronat, kalitesi ve üretim hızı düşen kolajeni destekleyen bir maddedir. Kolajen sentezinin azalmaya başladığı süreç itibariyle kullanımı başlatmanız faydalı olabilir.

Kolajen, görevi cilde esneklik kazandırmak olan bir tür proteindir. Yaş ilerledikçe yüzün kırışması ve çizgilerin ortaya çıkması kolajendeki azalmayla ilişkilidir. Yaklaşık olarak 20 – 25 yaş arasındaki dönem, kolajen seviyesinin düştüğü ve cildin kırışmaya müsait bir hal aldığı dönemdir. Küçük ve orta çaplı kırışıkların ortaya çıkabildiği 25 – 35 yaş aralığı, Hyalüronik Asit kullanımına başlamak için geç bir dönem sayılır. Yaş ilerledikçe cilt yenilenmesinin daha zor olacağı unutulmamalıdır. Yaklaşık 18 – 20 yaş aralığında Hyalüronat içerikli ürünler kullanmaya başlamanız, ilerleyen süreçte karşınıza çıkabilecek problemleri azaltabilir. Cildin kırışma sürecini kontrol altında tutabilmeniz için, Hyalüronik Asitli ürünler kişisel bakımınızda kalıcı bir yere sahip olmalıdır.

Jeuvenile’in Hyalüronik Asit Bakım Seti Her Cilde Uygun

Kişisel bakım setleri, cilt üzerinde ortaya çıkardıkları etkilerle tanınır. Jeuvenile’in Hyalüronik Asit içeren krem & jel & tonik seti ise yaşlanma belirtilerine karşı koruma sağlamasıyla ünlüdür. Birbirinden farklı maddelerle desteklenmiş olan krem, jel ve tonik seçenekleri derinlemesine bakım sağlar. Özellikle sık kuruyan ciltler açısından Jeuvenile bakım seti önemli faydalar gösterebilir. Hyalüronik asit bakım seti, yüz kırışıklarının azaltılmasını ve cildin parlaklık kazanmasını kolaylaştırır. Ürünler, sahip oldukları detoks etkisiyle sıkı bir cilt elde etmenize yardımcı eder.

Nemlendirici tonik, E vitamini ve yeşil çay özüne sahiptir. Devamlı kullanılması halinde cilt hücrelerinin beslenmesini kolaylaştırır. Nemlendirici bakım kremi ise Shea yağı ve B 3 vitaminiyle zenginleştirilmiştir. Setin birincil ürünü olan krem, cilt gözeneklerini sıkılaştırır ve yumuşatır. Hyalüronik Asit içerikli setin jeli, panthenol ve allantoin maddelerine sahiptir. Kısa zamanda yüksek verim alabilmek için, setteki ürünleri günde ikişer defa kullanabilirsiniz. Kullanım yaparken jel – tonik – krem sıralamasına dikkat etmeniz önerilir.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA asitleri, tek başlarına asit olmayıp birer sınıflandırmayı ifade eder. AHA (Alfa Hidroksi Asit) grubunda bulunan asitler mandelik asit, laktik asit, sitrik asit ve glikolik asittir. BHA (Beta Hidroksi Asit) grubunu ise tek bir asit oluşturur; o da salisilik asittir.

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil, farklı maddelerin bir araya gelmesiyle elde edilen kompleks bir maddedir. Biotinoyl Tripeptide – 1, Oleanolik Asit ve Apigenin içeriğine sahip olduğu için bu kompleks maddenin çeşitli etkileri vardır.

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

“Sivilce neden olur?” diyenlere cevap olarak hormonsal değişimlerden, cildin yağ dengesindeki bozulmalardan ve yanlış beslenme tarzından söz edilebilir.

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

Salisilik asit, halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine bir kimyasal değildir. Bu madde, bilimsel adı “Salix alba” olan ak söğüt ağacının yapraklarından elde edilir.

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözeneklerin büyümesi, deri sağlığının genel durumu ile alakalıdır. Gözeneklerdeki bozulmaların sebep olduğu problemler ortaya çıkıyorsa kişisel bakımın aksatılmaması gerekir.

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Yaşlanma belirtilerine karşı mücadele etmek istiyorsanız, krem seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar bu yazımızda bahsedilmiştir.

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Aydınlık, tertemiz, kusursuz, ışıl ışıl bir cildi kim istemez ki! Cilt bakımı, her şeyden önce bir zorunluluktur.

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli noktası cilt bakımıdır. Bunun için doğru adımları izleyerek, cilt için gerekli olan vitaminler sağlanmalıdır.

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Bu yazımızda makyaj sonra cilt bakımın önemine değineceğiz. Sağlıklı bir cilt için özellikle makyaj yapanların cilt bakımına önem vermesi gerekmektedir.

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt lekelerinin oluşma sebepleri ve nasıl cilt lekelerin kurtuluruz?

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bu yazımızda kadınları güzel gösteren 3 noktaya değineceğiz. Daha fazlası için bloğumuzu takip edebilirsiniz.

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Bu yazımızda cilt güzelliğiniz için önerdiğimiz 5 etkili formülden bahsedeceğiz...