Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt bakımı, havanın soğuduğu dönemler için daha ön plandadır. Fakat cildin sürekli yağlanıp terlediği yaz ve bahar dönemlerinde de cilt kuruluğu yaşanabilir. Genetik özellikler sebebiyle kuruluk problemi yaşayanlar deri döküntüsü, deri pullanması, kaşıntı ve çatlak sorunlarından her zaman şikayetçidir. Etkili bir bakım sayesinde cildinizi nemlendirerek onarmanız, bu semptomlardan kurtulmanızı sağlar. “Kuru cilt için ne yapılmalı?” sorusuna verilebilecek cevaplar şunlardır:

 • Cildinizi yıpratabilecek makyaj ürünlerinden uzak durabilirsiniz. Eğer makyaj yapmanız gerekiyorsa, hafif makyajlar tercih etmelisiniz
 • Havası yeterli neme sahip olmayan bir yerde yaşıyorsanız, nemlendirici ürünlerimizi kullanarak bakım uygulayabilirsiniz.
 • Kuru cildinizin ideal nem oranına sahip olabilmesi için, bakım rutini aksatılmamalıdır. Belirleyeceğiniz rutin, cilt ihtiyaçlarınıza göre belirlenmiş olmalıdır. Çevrenizdekilerden fikir alarak kişisel bakım uygulamanız her zaman iyi sonuç vermeyebilir.
 • Kuru cilt için bakım yaparken dengeli ve düzenli beslenmek önem taşır. Cildinizin kuru olmasını fırsat bilerek aşırı yağlı yiyecekler tüketmeniz, ileride sivilce sorunu yaşatabilir.
 • Nemlendirici ürünler, ölçülü olarak kullanılmalıdır. Fazla kullanım halinde cildin yağlandığı görülebilir.
 • Kuru cilt tipi ile bölgesel kuruluklar birbirine karıştırılmamalıdır. Karma ve yağlı cilt tiplerine sahip kimseler, belli bölgelerde ortaya çıkan kuruma semptomları için profesyonel destek alabilir. Çünkü egzema, mantar enfeksiyonları ve alerjiler de kuruluğa yol açabilir. Cilt yapısıyla ilişkili olmayıp sağlık sorunlarından kaynaklanan cilt kurumaları çoğunlukla tıbbi destek gerektirir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt kuruluğunun nedenleri arasında genetik yatkınlık ön plana çıkar. Cildinizin fazla kuruması, bir hastalığa sahip olduğunuz anlamına gelmez. Karma ve yağlı ciltler gibi, kuru ciltler de mevcuttur. Gözeneklerdeki nem dengesizliğini artırabilecek faktörler ise ciltteki kuruluk oranını yükseltir. “Ciltte kuruluk neden olur?” sorusuna verebileceğimiz cevaplardan birkaçı şöyledir:

 • Yaşam Şartları Cilt Kuruluğuna Sebep Olan Şeylerin Birincisidir

Yaşadığınız ev ortamından, bulunduğunuz şehrin iklim yapısına kadar birçok koşul cilt üzerinde etkilidir. Rüzgarlı ve soğuk bölgeler, cilt kurumalarının sık görüldüğü yerlerdir. Kış mevsiminde evlerin ısıtılma metodu da cildin nem dengesini etkileyebilir.

Modern binalarda bulunan yerden ısıtma sistemleri, geleneksel bir ısınma aracı olan odun sobaları ve radyatörler nemi azaltır. İç mekandaki nem oranının azalmasıyla cilt kurumaya başlar. Cilt kuruluğunun sebepleri arasında stres önemli bir yere sahiptir. Yaşam şartlarınızı mümkün olduğu kadar iyileştirip stresten uzak kalmanız, cilt kurumasını engelleyebilir.

 • Az Sıvı Tüketimi Ciltte Kuruluk Sebepleri Arasındadır

Yeterli sıvı tüketimi, organ fonksiyonlarından cilt hücrelerinin sağlığına kadar birçok konuda etkisini gösterebilir. Fakat vücudun ihtiyaç duyduğu temel sıvı sudur. Çay, kahve ya da asitli içecekler tüketerek su ihtiyacınızı karşılamanız tavsiye edilmez.

Ciltte kuruluk sebepleri, gerekenden az miktarda su tüketilmesiyle etkilerini artırabilir. Örneğin her stres durumu derinizi kurutmaz. Fakat sıvı tüketiminin az olmasıyla bu faktör deri döküntülerine yol açabilir. Çeşitli etkenleri kontrol altına almak için, günlük su tüketim miktarınızı artırabilirsiniz.

 • Geçmeyen Cilt Kuruluğunun Nedeni Tıbbi İlaç Kullanmak Olabilir

Devam eden bir ilaç tedaviniz bulunuyorsa, bir müddet cilt kuruluğu yaşayabilirsiniz. Doktorlar tarafından reçete edilen ilaçların birçoğu, cildi kurutabilecek yan etkilere sahiptir. İlaç yan etkileri zamanla ortadan kalkabilir. Cildinizin daha güzel görünmesi için tıbbi tedavi süreçlerini aksatmanız kesinlikle risk taşır.

 • Kişisel Bakım Yapmanıza Rağmen Baş Edemediğiniz Cilt Kuruluğunun Sebebi Yanlış Tercihlerdir

Bir bakım rutinine sahip olmanıza rağmen cildiniz kurumaya devam ediyorsa, ürün tercihlerinizi göz önüne almanız gerekir. “Cilt kuruması neden olur?” diyenler sadece bakım ürünlerini değil, temas ettikleri deterjanları tercih ederken de dikkatli davranmalıdır. Cildinize temas eden her çeşit temizleyici madde, yağ asitlerinin çözünmesini sağlar. Bu özelliği ideal seviyenin üzerinde bulunan ürünler cildinizi tahrip eder. Jeuvenile kalitesine güvenerek tercih edebileceğiniz kremler, bakım ihtiyaçlarınıza cevap verebilir.

Cilt Kuruluğu Sivilce Yapar Mı?

Cilt kuruluğu sivilce problemine yol açabilecek bir sorundur. Yağlı ciltlerdeki kadar yoğun olmasa da, kuru ciltlerde bakteri üreyebilir. Deri folikülleri tarafından salgılanan sebum, gözeneklerdeki nem azlığından dolayı yüzeye çıkamaz. Sebumun dış kaynaklı kirlerle bir araya gelmesi sivilcelenmeye yol açar. Kuru cilt bakımı önemsenmezse sivilceler büyüyerek iltihaplanabilir. Yağlı ve kuru ciltler için, bakım konusunda birbirine yakın ihtiyaçlar söz konusudur. Cilt tipiniz ne olursa olsun, güvenilir ürünler kullanmazsanız akne, sivilce, siyah nokta, siğil problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

Kuru ve Sivilceli Ciltler İçin Bakım Nasıl Olmalıdır?

Ciltte kuruma ve sivilcelenme bir arada görülebilir. Fakat ortaya çıkmalarındaki temel etkenler birbirinden farklıdır. Cildin sürekli kuruması, derideki nem oranının dengede tutulamamasıyla ilişkilidir. Nemi olumsuz etkileyen faktörler ciltte kuruluğa yol açarken, yağ salgısındaki bozulmalar gözeneklerde tıkanma yapabilir. Kişisel bakıma özen göstermemek de sivilce oluşumunun sebeplerindendir. Kuru ve sivilceli ciltler için bakım yapmak istiyorsanız, takip edebileceğiniz adımlar şunlardır:

 • Jeuvenile tarafından sizlere sunulan temizleme jelleri ve aydınlatıcı toniklerle cildinizdeki bakterileri etkisiz hale getirebilirsiniz.
 • Hyalüronik asit içeriğine sahip olan nemlendirici bakım kremlerimizi kullanabilirsiniz.
 • Özel olarak hazırladığımız nemlendirici yüz serumu, cildinize nem ve canlılık katar. Kişisel bakımınızdan yüksek verim almak için serumlarımızı değerlendirebilirsiniz. 

En İyi Nemlendirici Krem ve Serum Hangisidir?

Kişisel bakım ürünü tercih ederken, ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek ürünlere odaklanmalısınız. Krem, tonik, jel ve serumların sizler açısından ne kadar uygun olduğunu anlamak için ürün detaylarını inceleyebilirsiniz. Jeuvenile kalitesiyle piyasaya çıkan kuru cilt bakım seti, detoks etkisine sahip ürünlerden oluşur. Jel, tonik ve kremlerimiz içerik bakımından zengindir. Hyalüronik asit içerikli setimizden faydalanarak cilt kuruluğunu atlatmanız mümkündür.

Kuru cilt temizleme jeli panthenol ve allantoin sayesinde ölü deriyi gözeneklerden arındırır. Cilde yumuşaklık kazandırırken, sivilceye yol açabilecek bakterileri azaltabilir. Alerjik olmayan parfüm içermesi, uygulandığı ciltlerin güzel kokmasında etkilidir. Kuru cilt temizleme toniği ise E vitaminine sahiptir. Cilt hücrelerini besleyerek güçlendiren tonik, sahip olduğu yeşil çay özleri sayesinde cilt enfeksiyonlarına karşı mücadele edebilir. Shea yağına sahip olan, niyasinamid ve B3’le desteklenmiş kremlerimiz, cildi nemlendirerek parlatır. Yağlılık hissi bırakmadığı için kolay bir kullanıma sahiptir. Kuru cilt için krem arıyorsanız, Jeuvenile ürünlerini tercih ederek maksimum verim alabilirsiniz.

Kuru cilt serumu ise provitamin B5 içeriğine sahiptir. Vitamin B3’le zenginleştirilen serum, setteki ürünlerimiz gibi hyalüronik asit içerir. Panthenol, allantoin, gliserin, pentylene glikol ve laktik asit sayesinde cildinizin pürüzsüzlük kazanmasını kolaylaştırır. Paraben, alkol, SLES ve parfüm içermemesi, serumumuzun önemli bir özelliğidir.

Jeuvenile Tarafından Sizlere Sunulan Kuru Cilt Bakım Seti ve Kuru Cilt Serumu Nasıl Kullanılır?

Kuru cilt için bakım yaparken öncelikle temizleme jeli kullanılabilir. Yüzünüzü temizleyerek nemlendiren jel, sonrasında kullanılacak ürünlerin verimini artırır. Temizlenmiş gözenekleri yumuşatacak olan tonik, bir pamuk yardımıyla uygulanmalı ve durulanmamalıdır. Jel ve toniği hafif ıslak cilde uygulamanız mümkünken, krem ve serum kuru cilde uygulanabilecek ürünlerdir.

Bakım kreminden yeterli miktarda elinize sıkarak, 2 – 3 dakika boyunca yüzünüze uygulamanız gerekir. Acele etmeden uygulanan kremimiz suya temas etmemelidir. Cilt gözeneklerinizi küçültüp sıkılaştırırken kuruluktan kurtulmanızı sağlayabilecek serumlarımız ise birkaç damla kullanılır. Cilt kuruluğuna kesin çözüm isteyenler, serumu setle birlikte kullanabilir. Set ve serumun beraber kullanılması durumunda jel – tonik – serum – krem sıralamasına uyulmalıdır.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA asitleri, tek başlarına asit olmayıp birer sınıflandırmayı ifade eder. AHA (Alfa Hidroksi Asit) grubunda bulunan asitler mandelik asit, laktik asit, sitrik asit ve glikolik asittir. BHA (Beta Hidroksi Asit) grubunu ise tek bir asit oluşturur; o da salisilik asittir.

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil, farklı maddelerin bir araya gelmesiyle elde edilen kompleks bir maddedir. Biotinoyl Tripeptide – 1, Oleanolik Asit ve Apigenin içeriğine sahip olduğu için bu kompleks maddenin çeşitli etkileri vardır.

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

“Sivilce neden olur?” diyenlere cevap olarak hormonsal değişimlerden, cildin yağ dengesindeki bozulmalardan ve yanlış beslenme tarzından söz edilebilir.

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

Salisilik asit, halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine bir kimyasal değildir. Bu madde, bilimsel adı “Salix alba” olan ak söğüt ağacının yapraklarından elde edilir.

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözeneklerin büyümesi, deri sağlığının genel durumu ile alakalıdır. Gözeneklerdeki bozulmaların sebep olduğu problemler ortaya çıkıyorsa kişisel bakımın aksatılmaması gerekir.

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Yaşlanma belirtilerine karşı mücadele etmek istiyorsanız, krem seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar bu yazımızda bahsedilmiştir.

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Aydınlık, tertemiz, kusursuz, ışıl ışıl bir cildi kim istemez ki! Cilt bakımı, her şeyden önce bir zorunluluktur.

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli noktası cilt bakımıdır. Bunun için doğru adımları izleyerek, cilt için gerekli olan vitaminler sağlanmalıdır.

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Bu yazımızda makyaj sonra cilt bakımın önemine değineceğiz. Sağlıklı bir cilt için özellikle makyaj yapanların cilt bakımına önem vermesi gerekmektedir.

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt lekelerinin oluşma sebepleri ve nasıl cilt lekelerin kurtuluruz?

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bu yazımızda kadınları güzel gösteren 3 noktaya değineceğiz. Daha fazlası için bloğumuzu takip edebilirsiniz.

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Bu yazımızda cilt güzelliğiniz için önerdiğimiz 5 etkili formülden bahsedeceğiz...