Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Matrixyl Nedir? Hangi Ürünler Matrixyl İçermektedir?

Matrixyl Nedir? Hangi Ürünler Matrixyl İçermektedir?

Cilt bakım ürünlerinin birçoğunda bulunan Matrixyl, Palmitoyl Pentapeptide 4 maddesinin kozmetikteki adıdır. 2000’li yılların başından itibaren yaygınlaşan bu maddede 5 farklı amino asit bulunur. Sarkma, çizgilenme ve yıpranmaları azaltabildiği için kremlerdeki başlıca aktifler arasındadır. Matrixyl krem içeriği olarak kullanıldığı gibi toniklerde ve jellerde de bulunabilir.

Ürünlerin “İçindekiler” kısmında Palmitoyl Pentapeptide 4 ismiyle de karşınıza çıkabilir. Fakat ürünlerdeki miktarı çeşitlilik gösterir. Düzenli olarak cilde uygulanması halinde gözeneklerin sıkılaşması mümkündür. Matrixyl içeren ürünler, yaklaşık 3 – 4 haftalık süreçte gözle görülür faydalar sağlayabilir.

Matrixyl Hangi Etkilere Sahiptir? Matrixyl Ne İşe Yarar?

Matrixyl faydaları kolayca gözlemlenebilen maddeler arasındadır. Günlük cilt bakım kremi, yüz temizleyici jel, kırışıklık karşıtı serum ve aydınlatıcı tonik içerisinde bulunabildiği için farklı formlara sahiptir. Her kullanım türüne hitap edebilen Matrixyl ürünleri, farklı aktifler içermelerinden dolayı yoğun etkilere sahiptir.  Cilde tek başına uygulanması yerine deri hücrelerinin yenilenmesini ve onarılmasını sağlar. Ortaya çıkarabileceği faydalar ise şöyledir:

  • Bir çeşit peptit olması sebebiyle kolajen ve elastin bağlarını güçlendirir. Esnekliğini kaybetmeye başlayan ciltlerin sıkılaşması ve yumuşaması sağlanır.
  • Hyalüronik asit sentezini kolaylaştırarak cilde canlılık kazandırabilir. Bu maddenin yeterli ölçüde sentezlenmesiyle pürüzler ve sarkmalar azalır.
  • Büyüyen gözenekleri küçültür. Yağ, ölü deri ve sebumun gözeneklerde tıkanmaya yol açması önlenir.
  • İleri yaş faktörü, cildin nem dengesini bozarak kuruluğa sebep olur. Cilde faydalı yağlarla desteklenen Palmitoyl Pentapeptide 4, nem dengesini koruyarak kuruluğu engeller.
  • Matlaşmakta olan bölgeleri parlak hale getirir.
  • Deri hücrelerinin yıpranması ile ortaya çıkan dikey ve yatay çizgileri kontrol atına alır.
  • Yaşlanma karşıtı ürünler içerisinde bulunması,  hücre yenilenmesine yardımcı olmasıyla ilişkilidir. Gereken miktarda cilde uyguladığınız takdirde dermis ve epidermis dokuları yenilenir.

Matrixyl Tek Başına Kullanılır Mı?

Farklı etken maddeler gibi Matrixyl de tek başına kullanılabilir. Farklı boyutlara sahip tüplerle satışa çıkan etken maddelerin saf halde kullanılması dikkat ister. Çeşitli maddelerin bulunduğu bir kremi fazla kullanmak olumsuz etkilere yol açmayabilirken, saf maddelerin fazla kullanılması ciddi yan etkiler gösterebilir. Çünkü kişisel bakım ürünlerinde bulunan maddeler, belli orantılarla bir araya getirilir.

Ürünlerin sağlayabileceği faydalar, içeriklerinin orantısıyla ilişkilidir. Matrixyl serum, krem, jel formlarında kullanılırsa cildi daha çabuk besler. Bu maddeyi tek başına kullanmanız, krem ve jellerde bulunan çeşitli aktif maddelerin faydalarından mahrum kalmanıza yol açar. Farklı aktiflerle bir araya gelmesi durumunda Palmitoyl Pentapeptide 4 sizin için daha faydalı olabilir. 

Palmitoyl Pentapeptide 4 Cilde Zararlı Mıdır? Matrixyl  Yan Etkileri Nelerdir?

Kırışıklık önleyici ürünler içerisinde yaygınlıkla rastlanabilen Palmitoyl Pentapeptide 4, beraberinde bulunan çeşitli maddelerin etkisiyle bazı istenmeyen sonuçlar verebilir. Fakat bu durum, kozmetikte kullanılan her madde için geçerli sayılır. Ölçülü kullanım yapılması halinde Matrixyl yan etkileri bulunmayan bir aktiftir. Bu içeriğe sahip ürünlerin gereğinden fazla kullanılması,  cildin nem oranını artırabilir. Fakat ciltteki nem dengesizlikleri, ürünlerde bulunan diğer aktiflerin etkisiyle de ortaya çıkabilir. Sadece Palmitoyl Pentapeptide 4’ten kaynaklanan herhangi bir yan etki gözlemlemek zordur. Bu içeriğe sahip anti aging ürünleri, kaliteli markalara ait oldukları takdirde kullanılabilir.

Matrixyl Bulunan En İyi Ürünler Hangileridir?

Matrixyl bulunan ürünler arasında krem formu ön plana çıkar. Kullanımları kolay olduğu için müşteriler tarafından tercih edilen cilt bakım kremleri pek çok aktif maddeye sahiptir. Matrixyl’in etkilerini destekleyerek kişisel bakımı kolaylaştıran maddelerden bazıları Allantoin, Aqua ve Gliserindir. Palmitoyl Pentapeptide 4 içerikli seçeneklerinde birbirinden farklı maddeler bulunabilir.  

Yağlı, kuru ve standart cilt tiplerine uygun pek çok cilt bakım kremi Matrixyl içeriğine sahiptir. Cilde uygulanmaları halinde gözeneklere kolayca ulaşabilirler. Bakım öncesinde yüzün temizlenmiş ve kurulanmış olması gerekir. Çünkü kirli, yaralı veya ıslak yüzler kremi tamamıyla emmez. Farklı ürün formları değerlendirilirken, marka kalitesini önemsemeniz faydalı olur.

Yaşlanma Karşıtı Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaşlanma belirtilerine karşı verdiğiniz mücadeleyi destekleyebilen peptitlerin farklı türleri bulunur. Palmitoyl Pentapeptide 4 dışındaki Palmitoyl Tripeptide 1, Palmitoyl Tripeptide 56, Palmitoyl Tetrapeptide 7 ve Palmitoyl Heptapeptide 5 krem içeriğine zenginlik katar. Anti age krem çeşitleri, sahip oldukları peptitlerin miktarına göre değişebilen kalitelere sahiptir. Yaşlılık belirtilerine karşı mücadele ettiğiniz süreçte, peptit içeren kremlerimizi kullanabilirsiniz.

Birbirine bağlı amino asitlerin meydana getirdiği peptit polimerleri, dermis dokusunda bulunan kolajen liflerine bakım sağlar. Yapısal özelliklerini kaybederek miktarları azalan kolajen proteinleri, peptitler sayesinde beslenebilir. Yaşlanma karşıtı kremler, cilt kırışıklarını azaltırken gözenekleri küçültüp derinin parlatılmasına da yardım etmektedir. Cilde aydınlık kazandıran maddelerin başında Niyasinamid gelir. B 3 vitamininin bir türü olan Niyasinamid, tercih edebileceğiniz kremlerimizde mevcuttur. Cilde sağladığı faydalardan birkaçı gözenek temizleme, cilt parlatma, kuruluk giderme, leke açmadır.

Peptitler ve Niyasinamid dışında, tercih ettiğiniz ürünler Panthenol maddesiyle zenginleştirilmiş olmalıdır. Panthehol, cilt yüzeyindeki yara ve sivilce izlerini ortadan kaldırabilir. İleri düzeyde olmayan güneş yanıkları için de etkilidir. Deri pigmentasyonunu düzenlediği için leke karşıtı kremlerde bulunabilen Panthenol aracılığıyla cildinizin onarılması mümkündür. Gözeneklerde ortaya çıkan bozulmalar, nem dengesizlikleri ve cilt sarkmalarına karşı etkili oldukları için krem tercihlerinizde bu maddelere odaklanabilirsiniz.

Matrixyl Bulunmayan Ürünler Kullanılmalı Mıdır?

Kişisel bakım ürünleri satın alırken birbirinden farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Matrixyl bulunan krem ve serum ürünleri cildiniz açısından pek çok fayda sağlayabilir. Fakat kullanacağınız her üründe bu maddenin bulunması zorunlu değildir. Palmitoyl Tripeptide 4 yerine öteki peptitlerin bulunduğu Jeuvenile kremlerini de kullanabilirsiniz. Kırışıklık karşıtı krem içeriklerinde Matrixyl’in önemli bir yere sahip olduğunu unutmamakla beraber, tek tip ürün kullanmanın yeterli bakım sağlayamayacağı da bilinmedir.

Çeşitli aktiif maddelere sahip olan kremlerimiz, peptit içeriğine sahip kırışıklık karşıtı krem seçenekleriyle beraber kullanılabilir. Cildi onarma, gözenekleri sıkılaştırma, cilt yüzeyini parlatma ve dezenfekte etme özellikleri bulunan pek çok krem arasından, ihtiyaçlarınıza uygun ürünleri tercih edebilirsiniz. Farklı ürünleri kıyaslayıp ihtiyacınız için uygun olanları almak istiyorsanız sunduğumuz seçeneklere göz atmanız mümkündür.

Jeuvenile Matrixyl İçeren Krem Kategorisinde Hangi Ürünleri Sunuyor?

Müşterilerinin cilt bakım ihtiyaçlarını karşılamak için daima çalışan Jeuvenile, yaşlanma karşıtı serum ve krem arayanlara uygun seçenekler sunar. Her cilt tipine uygun serumlar ve kremler farklı oranlarda Matrixyl’e sahiptir. Cildi derinlemesine temizleyip gözenekleri sıkılaştıran serumlarımız % 10, kremlerimiz toplam % 8 oranında Palmitoyl Tripeptide 4 içerir. Cilt bakım kremlerimizdeki % 8’lik içeriğin % 4’ünü Matrixyl 3000 oluştururken diğer % 4’ü Matrixyl Morphomics oluşturur.

Peptit kaynağı olan serumumuz, Hyalüronik Asitle desteklenmiştir. Su bazlı formüle sahip olan serumda paraben, SLES, alkol ve parfüm bulunmaz. Doğal yapıdaki ürünümüzü en az 8 hafta kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü gözeneklerin olumlu reaksiyon vermeye başlayacağı ortalama süreç budur. İhtiyaç duyulması halinde kullanım süresi uzatılabilir. Yaşlanma karşıtı krem seçeneğimiz ise cildinizi çabucak nemlendirebilir. Niyasinamid, Panthenol ve Hyalüronik Asit içeriğine sahip olan kremler, anti alerjik parfüme de sahiptir. Matrixyl içeren ürünler, günlük olarak sabah – akşam kullanılmaya uygundur. Serumları, C vitamini serumuyla aynı zamanda kullanmamanız tavsiye edilir.

 

 

 

 


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA asitleri, tek başlarına asit olmayıp birer sınıflandırmayı ifade eder. AHA (Alfa Hidroksi Asit) grubunda bulunan asitler mandelik asit, laktik asit, sitrik asit ve glikolik asittir. BHA (Beta Hidroksi Asit) grubunu ise tek bir asit oluşturur; o da salisilik asittir.

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil, farklı maddelerin bir araya gelmesiyle elde edilen kompleks bir maddedir. Biotinoyl Tripeptide – 1, Oleanolik Asit ve Apigenin içeriğine sahip olduğu için bu kompleks maddenin çeşitli etkileri vardır.

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

“Sivilce neden olur?” diyenlere cevap olarak hormonsal değişimlerden, cildin yağ dengesindeki bozulmalardan ve yanlış beslenme tarzından söz edilebilir.

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

Salisilik asit, halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine bir kimyasal değildir. Bu madde, bilimsel adı “Salix alba” olan ak söğüt ağacının yapraklarından elde edilir.

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözeneklerin büyümesi, deri sağlığının genel durumu ile alakalıdır. Gözeneklerdeki bozulmaların sebep olduğu problemler ortaya çıkıyorsa kişisel bakımın aksatılmaması gerekir.

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Yaşlanma belirtilerine karşı mücadele etmek istiyorsanız, krem seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar bu yazımızda bahsedilmiştir.

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Aydınlık, tertemiz, kusursuz, ışıl ışıl bir cildi kim istemez ki! Cilt bakımı, her şeyden önce bir zorunluluktur.

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli noktası cilt bakımıdır. Bunun için doğru adımları izleyerek, cilt için gerekli olan vitaminler sağlanmalıdır.

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Bu yazımızda makyaj sonra cilt bakımın önemine değineceğiz. Sağlıklı bir cilt için özellikle makyaj yapanların cilt bakımına önem vermesi gerekmektedir.

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt lekelerinin oluşma sebepleri ve nasıl cilt lekelerin kurtuluruz?

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bu yazımızda kadınları güzel gösteren 3 noktaya değineceğiz. Daha fazlası için bloğumuzu takip edebilirsiniz.

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Bu yazımızda cilt güzelliğiniz için önerdiğimiz 5 etkili formülden bahsedeceğiz...