Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza hastalığı, halk arasında “gül hastalığı” olarak isimlendirilmiştir. Dermatolojik bir hastalık olan roza, yüzün çeşitli bölgelerinde kızarıklıklar meydana getirir. Hastalığın belirtisi sayılan şişlik, kabarıklık, lokal düzeyde damar büyümesi ilgili yerlerde kızarıklığa yol açar. Semptomların rengi, gül kırmızısına benzediği için hastalık bu adı almıştır. “Kimler roza hastalığına yakalanabilir?” sorusunun kesin cevabı bulunmaz. Küçük çocuklardan, ileri yaşlardaki bireylere kadar herkes roza hastası olabilir. Etkenleri azaltmak için kaliteli bakım ürünlerinden faydalanmanız yeterli olabilir. Hastalığın en yaygın görüldüğü kitleyi, 30 – 40 yaş aralığındaki kadınlar oluşturur.

Çoğu zaman sivilce, sinek ısırığı ya da önemsiz pişiklerle karıştırılan roza, söz konusu problemlere göre daha ağrılıdır. Beslenme düzenindeki veya kişisel bakım rutinindeki değişikliklerden kaynaklanan basit akneler kısa sürede iyileşebilir. Fakat roza hastalığı cilt üzerindeki etkisini uzun süre korur. Artan kızarıklık ve ağrı, cildinizdeki problemin sıradan bir sivilce olmadığına işaret edebilir. 

Roza Hastalığı Neden Olur? Roza Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Roza, yüzün çeşitli bölgelerinde bulunan damarların gereğinden çok kanlanmasıyla ortaya çıkar. Araştırmalar sürmesine rağmen roza hastalığının sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Ciltte kızarmaya ve çok sayıda şişliğe yol açan rozanın temel sebebi hakkında söylenebilecekler, olasılıklardan ibarettir. Cilt hastalıklarının pek çoğunda etkili olan ve gül hastalığına yol açabileceği düşünülen sebeplerden birkaçı şunlardır:

 • Kalıtım özellikleri: Kalıtımsal özellikler gereği, pek çok insan yüzünün çeşitli bölgelerinde damar yoğunluğuna sahip olabilir. Deri altındaki bazı damarların geniş olması veya fazla kanlanması da genetikle alakalıdır.
 • Aşırı stres: Hayatımızın bir parçası olan stres, roza hastalığı belirtileri arasındaki pürüzlenmeleri ve kızarıklıkları ortaya çıkarabilir.
 • Yeme – içme tercihleri: Kan dolaşımını kısa sürede hızlandırabilen alkollü ve kafeinli içeceklerin sık tüketilmesi, ciltte kızarıklık problemine yol açar. Yüzde kırmızı lekeler oluşmaya başladıysa çay, kahve, asitli içecekler daha az tüketilebilir. Mümkünse bir süre bu içeceklerden uzak durmak faydalıdır.
 • Hassas cilt yapısı: Kalıtım özelliklerine veya kişisel bakım eksikliklerine bağlı olarak cildinizin hassasiyet geliştirmesi mümkündür. Eğer soğuk havaya hassas olan bir cilde sahipseniz, kış aylarında roza belirtileri gözlemleyebilirsiniz. Cilt tabakalarınız sıcak havaya hassasiyet geliştirmişse bahar ve yaz aylarında yüzünüzde kırmızı lekeler oluşabilir. Cilde, koruyucu ürünler uygulamadan açık havaya çıkmanın veya şiddetli rüzgarların yanakta kızarmaya sebep olması mümkündür. Roza ile normal tepkimeleri birbirine karıştırmamak gerekir.
 • Dolaşım sistemi problemleri: Deri yüzeyinde görülen aşırı kızarıklık ve şişkinlik sorunları, her zaman olmasa da dolaşım sistemindeki bozulmaların işareti sayılabilir. Ortaya çıktıktan sonra uzun süre iyileşmeyen cilt kızarıklıkları, kalp – damar rahatsızlıklarıyla ilişkilendirilebilir. Atlatamadığınız kızarıklıklar konusunda uzman hekimlerle görüşebilirsiniz.

Roza Hastalığı Ne Zaman Geçer? Roza Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Roza, henüz tamamen tanımlanabilmiş bir hastalık değildir. Bu sebeple, hastalık için geliştirişmiş olan tıbbi tedavi yöntemlerinden bahsedilemez. “Roza hastalığı ne kadar sürer?” sorusuna verilebilecek cevaplar, hastadan hastaya değişir. Kişisel bakımını önemsemeyen, stres faktörünün etkisinde kalan ve kalıtımsal yatkınlığı bulunan bir hasta, uzun süre rozayla mücadele edebilir. Fakat gençlik dönemi itibariyle cilt bakımını aksatmamış, beslenmesine dikkat etmiş hastaların iyileşme süresi kısadır. Hatta bu şartlar yerine getirilmişse hastalığın ortaya çıkması mümkün olmayabilir.

Roza hastalığı süresi bulunmayan bir hastalıktır. Birkaç gün ve birkaç ay boyunca semptomları gözlemlemek mümkündür. Ciltte meydana getirdiği ağrı ve renk değişimi rahatsız edicidir. Fakat çoğunlukla hayati risk taşımaz. Dermatolojik bir rahatsızlık olduğu için, etkili bakım ürünleri kullanılarak giderilebilir. Stresten uzak durmanız, güvenmediğiniz cilt bakım malzemelerini tercih etmemeniz, gerekmedikçe yüzünüze dokunmamanız roza hastalığı tedavisi için etkilidir.

Roza Hastalığı İyileşir Mi?

Rozanın kalıcı bir problem olmadığı söylenebilir. Roza hastalığı çoğunlukla kendi kendine iyileşir. İyileşme süresi ortalama 5 – 7 haftadır. Uzun süre hastalıktan kurtulamayanlar, ürünlerimizi kullanarak cilt bakımını sürdürebilecekleri gibi uzman hekimden destek de alabilir. Ayrıca her yüz kızarıklığını roza olarak nitelemek yanlıştır. Birdenbire ortaya çıkan renk değişimleri farklı hastalıkları belirtisi olabilir.

Rozanın iyileşme sürecini hızlandırmak isteyenler, düzenli olarak güneş koruyucu kullanmaya özen gösterebilir. Koruma kremlerindeki aktif maddeler sayesinde cildin pigmentasyonu düzenlenir ve kızarıklık semptomu kontrol altına alınır. Eğer doğru ürünler kullanılmaz veya kişisel bakım önemsenmezse lekelerin kalıcılaşma riski bulunur.

Roza Hastaları Ne Yememeli? Ne İçmemeli?

Cilt hastalıkları ile beslenme alışkanlıkları arasında önemli bir paralellik mevcuttur. Beslenme düzeninizde yapacağınız en ufak değişimler bile cildinizin durumuna etki edebilir. Deri altı damarlarının ve epidermis tabakasındaki bozulmaların şiddetlenmemesi için uzak durabileceğiniz gıdalar şunlardır:

 • Baharatı fazla yemekler ve atıştırmalıklar
 • Şekerli yiyecekler, tatlı, çikolata
 • Yağ oranı yüksek olan ambalajlı gıdalar
 • Vücut genelinde kan dolaşımını hızlandıran domates, kiraz, vişne, böğürtlen
 • Çay, kahve gibi sıcak içecekler
 • Alkollü içecekler

Baharatların ciltteki kan dolaşımını hızlandırma etkisi vardır. Aynı şekilde sıcak içecekler de damarları genişleterek yüzdeki kızarıkların büyümesine yol açabilir. Marketlerin hazır gıda reyonlarındaki krakerler, cipsler, çikolatalar fazla yağa sahiptir. Roza hastalığı “Ne yememeli?” sorusunun önemli olduğu bir problemdir. Bu sebeple, yararlı çerezler bile tüketilmemelidir. Fındık, fıstık, kaju, yer fıstığı sağlıklı birer karbonhidrat ve protein kaynağı olsa da yağ miktarları yüksektir. Cildin yağ dengesini bozabilecek olan bu gıdalar, yüzünüzdeki kabarcıkları artırabilir. Alkollü içecekler ise cilt hücrelerini olumsuz etkilerken roza damarlarının büyümesine yol açar.

Roza Hastalığı Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Roza hastalığı vitamin eksikliği ile alakalı olarak meydana gelmişse A, B ve E vitaminleri ön plana çıkar. Cildin pigmentasyonu, hücrelerin beslenmesi, nem oranının sağlanması ve gözeneklerin korunması için bu vitaminler gereklidir. Ürünlerimizin pek çoğunda bulunan retinol ile A vitamini ihtiyaçlarınız, niyasinamid ile B vitamini ihtiyaçlarınız ve çeşitli bitkisel yağlar ile E vitamini ihtiyaçlarınız karşılanabilir. Kaliteli ürünler kullanarak, cildinizde gelişen olumsuz semptomlara çare bulmanız mümkündür. Ayrıca beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyerek sağlıklı besinler tüketmeniz tavsiye edilir.

Roza Hastalığına Çözüm Arayanlar Jeuvenile Cilt Bakım Setinden Faydalanabilir

Roza hastalığı için evde çözüm yöntemlerini araştıranlar, üçlü bakım setimizden faydalanabilir. Hyalüronik asit içeriğine sahip olan yüz temizleme jeli, yüz toniği ve cilt bakım kremi farklı gramajlardadır. Kremimiz 50 mililitrelik, jelimiz 150 mililitrelik tüplerde satışa çıkar. Tonik ise 200 mililitrelik kutu içerisindedir. Farklı gramajlara sahip olan Jeuvenile yüz temizleme seti roza belirtilerine karşı mücadele etmenizi sağlar. Pürüzlenme, renk değişimi ve ağrı hissi yaşam kalitenize olumsuz etki ederken, ürünlerimizin maksimum fayda göstermesi mümkündür.

Sette bulunan ürünleri kullanmaya ilk olarak jelden başlayabilirsiniz. Cildi yumuşatan aloe vera özü ve gözeneklere bakım yapan allantoin, jelimizdeki aktif maddelerdir. Hafifçe ıslatılmış cilde göz kararı uygulanabilen jeli ılık suyla durulamak gerekir. E vitamini ve yeşil çay özleriyle cilde parlaklık kazandıran nemlendirici toniğimiz, jelden sonra uygulanabilir. Bir parça pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayabileceğiniz tonik durulama gerektirmez. “Roza hastalığı için ne kullanılır?” sorusunun esas cevabı olan cilt bakım kremi ise en son uygulanır. Cilde hafifçe masaj yaparak shea yağı, vitamin B 3 ve hyalüronik asidi gözeneklere ulaştırabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Aptalolma websitesinde editörlerinin yazdığı yazıyı da okuyabilirsiniz.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA asitleri, tek başlarına asit olmayıp birer sınıflandırmayı ifade eder. AHA (Alfa Hidroksi Asit) grubunda bulunan asitler mandelik asit, laktik asit, sitrik asit ve glikolik asittir. BHA (Beta Hidroksi Asit) grubunu ise tek bir asit oluşturur; o da salisilik asittir.

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil, farklı maddelerin bir araya gelmesiyle elde edilen kompleks bir maddedir. Biotinoyl Tripeptide – 1, Oleanolik Asit ve Apigenin içeriğine sahip olduğu için bu kompleks maddenin çeşitli etkileri vardır.

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

“Sivilce neden olur?” diyenlere cevap olarak hormonsal değişimlerden, cildin yağ dengesindeki bozulmalardan ve yanlış beslenme tarzından söz edilebilir.

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

Salisilik asit, halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine bir kimyasal değildir. Bu madde, bilimsel adı “Salix alba” olan ak söğüt ağacının yapraklarından elde edilir.

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözeneklerin büyümesi, deri sağlığının genel durumu ile alakalıdır. Gözeneklerdeki bozulmaların sebep olduğu problemler ortaya çıkıyorsa kişisel bakımın aksatılmaması gerekir.

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Yaşlanma belirtilerine karşı mücadele etmek istiyorsanız, krem seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar bu yazımızda bahsedilmiştir.

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Aydınlık, tertemiz, kusursuz, ışıl ışıl bir cildi kim istemez ki! Cilt bakımı, her şeyden önce bir zorunluluktur.

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli noktası cilt bakımıdır. Bunun için doğru adımları izleyerek, cilt için gerekli olan vitaminler sağlanmalıdır.

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Bu yazımızda makyaj sonra cilt bakımın önemine değineceğiz. Sağlıklı bir cilt için özellikle makyaj yapanların cilt bakımına önem vermesi gerekmektedir.

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt lekelerinin oluşma sebepleri ve nasıl cilt lekelerin kurtuluruz?

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bu yazımızda kadınları güzel gösteren 3 noktaya değineceğiz. Daha fazlası için bloğumuzu takip edebilirsiniz.

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Bu yazımızda cilt güzelliğiniz için önerdiğimiz 5 etkili formülden bahsedeceğiz...