Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Salatalığın Cilde Faydaları Nelerdir? Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır?

Salatalığın Cilde Faydaları Nelerdir? Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır?

Salatalık, birçok hanımın cilt bakımı için tercih ettiği sebzeler arasındadır. Özellikle de su oranının en yüksek olduğu sebzelerden birisi olduğu için, cilt nemlendirmelerinde salatalık tercihi bir hayli revaçtadır. Ki gıda olarak tüketildiğinde de diyet aşamalarının en büyük yardımcılarından birisine dönüştüğü bilinir. İçerdiği vitaminler sayesinde bir salatalık maskesi göz altı morluklarını düzeltmekle birlikte, cildin çok daha temiz ve parlak bir formda kalmasını da desteklemektedir. Bu kapsamda da bizler sizin için hem salatalığın cilde sağlayacağı faydalar, hem de salatalık maskesinin ne şekilde yapılıp cilde uygulanabileceğine dair bilgiler sunmak istiyoruz.

Salatalık özelikle de Türk mutfağında en fazla tercih edilen besinlerin başında gelir. Salatalık sebzesinin içerisinde günlük ihtiyacımız olan birçok vitamin yer almaktadır. Öyle ki Vitamin b1, Vitamin B2, Vitamin B5, Vitamin B6, fosik asit, Vitamin C Kalsiyum ve demir, fosfat, potasyum, çinko gibi değerleri barındıran salatalık, ciltle temasında da cildi fazlasıyla iyileştirici ve yenileyici özelliklere sahip olmaktadır. Düzenli bir salatalık maskesiyle yüzüne bakım uygulayan kadınların, cildinde gözle görülür bir iyileşme de açığa çıkmış olacak ve bu süreç sayesinde cildinizdeki ölü hücrelerden arınabilir, çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Pek çok kadın salatalığı göz kapaklarına yerleştirmeyi seçer. Ki bu konuda bir ikon diyebiliriz salatalıkla yapılan bakımlardaki bu yöntemin. Göz kapaklarına ve göz altlarına yerleştirilen salatalık taneleri, o bölgedeki tüm şişlikleri alarak yumuşamasını ve nemlenmesini sağlamaktadır. Bu hususta bakıldığında da salatalık maskeleri de cildin daha fazla nem almasını ve çok daha hoş bir görünüme kavuşmasını destekleyici özelliklere sahip olmaktadır.

Salatalığın büzücü etkisi ciltteki ve vücudunuzun belli başlı bölgelerindeki genişlemiş olan gözeneklerin küçülmesine sebebiyet vermektedir. Pek çok uzman da yapmış olduğu açıklamalarda salatalıkların selülitleri yok edecek bir etkiye sahip olduklarını belirtmektedir. Cilde yoğunlamasına bakım ve kompleks aktaran ve bu sayede de çok daha nefes alınabilir bir cilt yapısı oluşturan salatalık tedavisi sayesinde, çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşmak çok basit olacaktır.

Öte yandan cildin maruz kaldığı birçok hastalığa karşı da salatalık maskesinin kullanımını önermekteyiz. Sivilcelenmeler, egzamalar, mantar ve benzeri türden rahatsızlıklara karşı salatalık maskesi ile çare bulabilirsiniz. Ki besleyici özü doğal ve kendiliğinden olan bir sebze. Bu sayede de ciltteki ferahlığa çabuk ulaşıp cildin çok daha rahat bir nefes alınabilir konuma erişmesi mümkün hale geleceği için bu uygulama ile daima başarılı sonuçlara erişimi sağlamak da çabuk olacaktır. Günü gününe yapacağınız salatalık maskeleri sayesinde, cildinize ihtiyacı olan bakımı kısa süre içerisinde uygulamış olacak, bu sayede de çok daha sağlıklı bir görünüme de merhaba demiş olacaksınız.

Salatalık Maskesinin Cilde Faydaları

Bir kez daha toparlayıcı bir şekilde bahsedecek olursak; salatalığın cildi besleyici ve nemlendirici özelliği çok etkilidir. Ciltte oluşan sivilce izleri ve cilt lekeleri, renk değişimlerinin kısa süre içerisinde kuruyup yok olmasını sağlar. Vücudun ödem sorununa da çok iyi geldiği bilinir. Vücudunuzda anlam veremediğiniz o şişlikleri kısa süre içerisinde en aza indirerek çok daha sağlıklı bir yapıda olmanızı sağlar. Aynı zamanda da sabahları göz çevrenizdeki şişliklere, kaz ayağı denilen o yaşlanma belirtisi kırışıklıklara çare bulmak adına salatalık formülünü deneyebilirsiniz. Cildinizin kuruluğunu engellemek ve nem sorununu ortada kaldırabilmek adına da salatalık maskesinden destek alan birçok kadın var. Düzenli kullanılan salatalık sayesinde alacağınız anti-aging etkisi, sizlere adeta yeniden doğmuş hissi yaşatacaktır ve bu his, sizin bir bebek pürüzsüzlüğüne sahip bir cilde ulaşmanızı da desteklemiş olacaktır.

Bunun yanı sıra salatalık maskesi cildin en fazla hasar oluşturduğu hastalıklara karşı da birebir etkiler oluşturmaktadır. Ciltteki güneş kızarıklıkları, sivilceler, mantarlar, egzama ve sedef gibi rahatsızlıkları salatalık maskesi kullanarak rahatlıkla kapı dışı edebilirsiniz. Bu süreçte cildiniz çok daha nefes alıp verebilecek bir konuma geçiş yapacağı için, sağlıklı, bakımlı ve daima güzel bir görünüme sahip bir yapıya kavuşma aşaması da kusa süre içerisinde gerçek olacaktır. İyi bir salatalık maskesi bakımı sayesinde, yüzünüzdeki ve cildinizdeki bütün kırışıklıklardan kısa süre içerisinde kurtulmuş olacaksınız.

Salatalık Maskesi Nasıl Yapılmalı?

Salatalığın faydalarını yüzünüze aktarmak adına maskesini yapmaya başlamalısınız. Ancak yağlı ve kuru ciltlere göre farklı seçenekler üzerinden bir maske yapımı gerçekleştirdiğiniz takdirde çok daha verim alacağınız sonuçlar da elde edebilirsiniz. Çünkü cilt daima etkili sonuçlara erişimi destekleyici bir yapı oluşturur. Bu yapıya uygun bir alan açıp faaliyetlerinizi de bu doğrultuda ilerletmeyi başardığınız zaman cildin ihtiyaç duyacağı birçok detayı da elinizin altında tutmayı da başarmış olacaksınız. Düzenli olarak uygulanan salatalık maskeleri sayesinde, cildinize ihtiyaç duyduğu bakımı ve sağlığı kısa süre içerisinde aktarmak da çok başarılı bir yapıda kendisini göstermiş olacaktır.

Bu kapsamda da yağlı bir cilde uygulanacak olan salatalık maskesi şu şekilde hazırlanabilir;

1 çay fincanı yoğurt ve 1 çay kaşığı süt tozunu dilimlenmiş olan salatalık taneleri ile bir robotun içerisinde çekin. Salatalık tanelerinin soyulmuş olmasına da özen göstermelisiniz. Bu maskeyi de yüzünüze en fazla 15 dakika boyunca bekletecek şekilde uygulayın. Akabinde de ılık su ile iyice yıkayın. Bu sayede cildinizin çok daha parlak ve yağlanmış aşamalarından arınmış bir şekilde kalmasını da desteklemiş olacaksınız. Yağlı ciltler için oluşturulan bu salatalık maskesi formülü, cildin daha da nemli ve yağlardan da kısa süre içerisinde arınacağı tarzda bir formüle erişebilmesini bir nevi desteklemeyi başarmış olacaktır.

Bunun dışında kurumuş ciltler için uygulayacağınız salatalık maskesi de şu şekildedir;

Bir adet yarım salatalığı rendeleyip yarım miktardaki bir muzu da ezmelisiniz. Bununla birlikte koyacağınız kasenin içerisine 4 yemek kaşığı limon suyu ile 1 yemek kaşığı bal eklemelisiniz. Bu formülü iç içe geçecek bir macun kıvamına dönüştürene kadar karıştırın ve ardından da cildinize uygulayın. Bu sonuca erişim sağladıktan sonra zaten cildinizin çok daha sağlıklı bir yapıda kalması da mümkün hale gelmiş olacaktır. Bu maskenin yüzünüzde en az 15 dakika beklemesi önerilir. Bu sayede çok daha sağlıklı ve çok daha bakımlı bir cilde erişimi yakalamış olacaksınız bir nevi.

Son olarak da salatalık toniği önerimizden bahsetmek istiyoruz. Bu formülü uygulayabilmek da gayet basittir çünkü. 1 yemek kaşığı salatalık suyu ile 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırıp bir pamuk yardımıyla cildinize tonikleyin. Bu sayede cilt lekelerini en aza indirebilir, mevcut sıkıntılarınıza karşı antibakteriyel bir çözüm üretimine de geçiş gerçekleştirebilirsiniz.

Bütün bu detayların her birisi göz önüne alındığında da salatalığın ne denli etkili ve başarılı bir sebze olduğunu cildiniz açısından görmüş olacaksınız. Oluşturacağınız salatalık maskeleri sayesinde de, cildinizin çok daha bakımlı ve nefes alıp verebilecek bir konumda olmasını destekleyeceksiniz. Unutmayın ki cilt bakımı için birçok formülden yararlanabilirsiniz. Bu formüller arasında salatalık maskesi de daima en iyi yardımcınız olacaktır.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA asitleri, tek başlarına asit olmayıp birer sınıflandırmayı ifade eder. AHA (Alfa Hidroksi Asit) grubunda bulunan asitler mandelik asit, laktik asit, sitrik asit ve glikolik asittir. BHA (Beta Hidroksi Asit) grubunu ise tek bir asit oluşturur; o da salisilik asittir.

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil, farklı maddelerin bir araya gelmesiyle elde edilen kompleks bir maddedir. Biotinoyl Tripeptide – 1, Oleanolik Asit ve Apigenin içeriğine sahip olduğu için bu kompleks maddenin çeşitli etkileri vardır.

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

“Sivilce neden olur?” diyenlere cevap olarak hormonsal değişimlerden, cildin yağ dengesindeki bozulmalardan ve yanlış beslenme tarzından söz edilebilir.

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

Salisilik asit, halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine bir kimyasal değildir. Bu madde, bilimsel adı “Salix alba” olan ak söğüt ağacının yapraklarından elde edilir.

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözeneklerin büyümesi, deri sağlığının genel durumu ile alakalıdır. Gözeneklerdeki bozulmaların sebep olduğu problemler ortaya çıkıyorsa kişisel bakımın aksatılmaması gerekir.

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Yaşlanma belirtilerine karşı mücadele etmek istiyorsanız, krem seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar bu yazımızda bahsedilmiştir.

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Aydınlık, tertemiz, kusursuz, ışıl ışıl bir cildi kim istemez ki! Cilt bakımı, her şeyden önce bir zorunluluktur.

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli noktası cilt bakımıdır. Bunun için doğru adımları izleyerek, cilt için gerekli olan vitaminler sağlanmalıdır.

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Bu yazımızda makyaj sonra cilt bakımın önemine değineceğiz. Sağlıklı bir cilt için özellikle makyaj yapanların cilt bakımına önem vermesi gerekmektedir.

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt lekelerinin oluşma sebepleri ve nasıl cilt lekelerin kurtuluruz?

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bu yazımızda kadınları güzel gösteren 3 noktaya değineceğiz. Daha fazlası için bloğumuzu takip edebilirsiniz.

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Bu yazımızda cilt güzelliğiniz için önerdiğimiz 5 etkili formülden bahsedeceğiz...