Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilce neden olur?” diyenlere cevap olarak hormonsal değişimlerden, cildin yağ dengesindeki bozulmalardan ve yanlış beslenme tarzından söz edilebilir. Sivilcelerin sahip olduğu büyüklük, renk ve şekiller farklılık gösterir. Çünkü her sivilce, oluşum açısından farklıdır. İçinde yağ, iltihap, irin, kan bulunan şişkin bölgeleri kaşımak ya da sıkarak patlatmak doğru değildir. Dışarıdan yapılacak sert müdahalelerin sivilceyi ortadan kaldırmak için etkili olmadığına kesin gözüyle bakabilirsiniz. Çünkü patlatılan sivilceler, bulundukları bölgede koyu renkli lekelenmeler ortaya çıkarır. Sivilcenin nedenleri arasında Kişisel bakıma özen göstermek, sivilcelerin azalmasına yardımcı olur.

Sivilce Ne Zamana Kadar Çıkar?

Sivilcenin sebepleri herkes için farklı olabilir. Ergenlik çağında girmiş olan gençlerde hormonsal değişimler sivilcelenmenin başlıca sebebidir. Sürtünme, tahriş ve kesilmeden kaynaklı sivilceler cilt yüzeyinin travmaya karşı verdiği reaksiyonlardır. Bunlarla beraber, sürekli kalın kıyafetlerin giyilmesi deriye temiz hava ulaşmasını engelleyebilir. Hava alamayan gözeneklerin kendini yenilemesi zorlaşır ve tıkanma sorunu ortaya çıkar. Havasızlık sebebiyle tıkanmış gözeneklerde sivilcelenme görülür. Sivilceye neden olan durumlar arasındaki çeşitlilik, problemin görülme sürecini de etkiler.

Vücut metabolizmasını uzun süre etki altında tutabilecek bir bozukluk mevcutsa ,otuzlu yaşlara kadar sivilcelenme görülebilir. Sivilcelerin sadece ergenlik çağına özgü bir cilt problemi olduğu düşünülmemelidir. Yetişkinlerin cildinde de, uygun şartların oluşmasıyla sivilce ortaya çıkar. “Yetişkin insanda neden sivilce çıkar?” sorusunun tüm cevapları, sivilceye sebep olan standart durumlardır. Eğer otuzlu ya da kırklı yaşlarınızdaysanız ve sivilcelerden kurtulamıyorsanız endişelenmenize gerek yoktur. Cilt bakım rutininizi sıkılaştırarak yüzünüzün yağ dengesine olumlu katkıda bulunabilirsiniz.

Sivilce Ortalama Kaç Günde Geçer?

Sivilcelerinizin ne zaman kuruyacağı, cinsleriyle alakalı bir durumdur. Cilt tipiniz, deri katmanlarınızın genel sağlığı, günlük beslenme alışkanlıklarınız, cildinizin korunmasız olarak ışığa maruz kaldığı süre, uyku düzeni ve stres faktörleri önem taşır. Sivilceye sebep olabilecek tüm faktörler, sivilce oluşumundan sonraki süreci de etkiler. “Sivilce kendi kendine geçer mi?” diye soruyorsanız öncelikle alışkanlıklarınızı değerlendirmeniz lazımdır.

Aşırı yağlı gıdaları bir süre tüketmemek, güvenilir olan kişisel bakım ürünleri kullanmak, terli halde uzun süre zaman geçirmemek sivilcelerin çabuk kurumasını sağlar. Doğru tedbirlerin uygulanması, sivilcelerinizin 3 – 4 gün içinde zayıflamasını sağlar. Daha sonra sivile içindeki irin ve yağ kurur. Kan çekildikten sonra sivilceden geriye kalan şişkinlik sert bir hal alır. Bu sert şişkinlik yaklaşık 2 gün içinde küçülerek ortadan kaybolur. Sivilce çeşitleri arasında, iyileşme süresi bakımından fark görülebilir.

Sivilce Tipleri Nelerdir?

Sivilceler genel olarak üç gruba ayrılabilir. Yer aldıkları vücut bölgesine, ortaya çıkardıkları etkiye ve görünüşlerine göre yaygın sivilce türleri şunlardır:

  • Akne Fulminans Tipi Sivilce: Akne fulminans, normal kabul edilmiş sebeplere dayanmayan sivilcelerdir. Hastalık belirtisi olarak ortaya çıkmaları sebebiyle baş ağrısı, yüksek ateş, kemik sızlamaları ve eklem ağrılarıyla karakterize edilmiştir. Özellikle genç insanlarda rastlanan bir sivilce çeşididir.

  • Akne Conglabata Tipi Sivilce: Yüzden çok vücudun omuz, sırt, bel ve kol bölgelerinde görülür. Akne conglabata’lar genital bölgede de rastlanabilecek sivilcelerdir. İltihaplı olmaları sebebiyle can yakıcı bir özellik taşırlar. Yanlışlıkla patlatılma riskine sahiptirler. Kırmızı gövdeli, sarı ya da beyaz uçlu iri sivilceler nadiren bazı hastalıkların habercisi olabilir.

  • Akne Vulgaris Tipi Sivilce: Akne vulgaris, siyah nokta ve standart büyüklükteki sivilce formlarındadır. Burun, yüz, alın ve şakak bölgelerinde gözlemlenen sivilce tipleri akne vulgaristir. Fazla büyük olmamasına rağmen kırmızı görüntüsüyle rahatsız edici duran yüz sivilceleri, yüzde pürüz meydana getiren yağ torbaları ve koyu renkli gözenekler bu gruba dahildir. Ergenlik sivilceleri ve sebebi tam olarak bilinmeyip yetişkinlerde ortaya çıkan küçük sivilceler oldukları için hastalık belirtisi sayılmazlar.

Hangi Hastalıklar Sivilceye Sebep Olur?

Ölçülü bir kişisel bakım rutinine sahip olmayanlar için sivilce, akne, siyah nokta kaçınılmaz problemlerdir. Sivilce karşıtı krem, tonik, jel kullanmayıp kişisel bakımını ihmal eden herkeste farklı sivilceler görülür. Fakat cilt bakımı eksikliğiyle beraber, vücut dengesindeki bazı bozulmalar da sivilce problemini ortaya çıkarabilir. Sivilceye sebep olan hastalıklar arasında yumurtalık kisti ve karaciğer yağlanması dikkat çeker. Yumurtalıklarda kist oluşumu, kadınların hormon dengesini bozabilen bir süreçtir. Karaciğer yağlanması cilt sağlığına doğrudan etki etmese de, sağlıksız beslenmeyle ilişkili olduğu için sivilceleri artırabilir.

Kadınlarda pek çok belirtiye sebep olan polistik over sendromu, vücuttaki yağ salgısını artırarak cilt gözeneklerini tıkayabilecek bir problemdir. Sivilcelenmeyle beraber genital bölgede aşırı kıllanma ve saç dökülmeleri de görülüyorsa sivilcelerinizi sebebi polistik over olabilir. Fizyolojik hastalıklarla beraber, depresyon sebebiyle ortaya çıkan stres de sivilcelenmeyi artırır.

Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilce ve siyah nokta problemleri yalnızca yağlı ciltlerde görülmez. Kuru yapılı ciltler üzerinde de beyaz iltihaplı sivilce, kırmızı sivilceler ve siyah noktalar meydana gelebilir. Sık kuruyan ciltlerde iltihaplı aknelerin fazla görülmesi mümkündür. Kuruyan cilt gözeneklerinde üremeye başlayan ve ölü deri hücreleriyle beslenen bakteriler, iltihaplanmayı hızlandırabilir. Sivilceli cilt için nemlendirici kullanmak, cilt pürüzlerine engel olurken epidermis tabakasının parlaklığına ve esnekliğine katkıda bulunur.

Nemlendirici çeşitleri, uygun oldukları cilt tiplerine göre sınıflandırılabilir. Yağlı ciltlere uygun nemlendiriciler ve kuru cilt için kullanılan nemlendiriciler farklı özellikler taşır. Eğer cildiniz kuruyup sivilceleniyorsa, yağlı ciltlere hitap eden ürünler kullanılmamalıdır. Cilt tipinizi dikkate almakla beraber, size yol gösterebilecek detaylardan bazıları şöyledir:

  • Sivilcelerinizin ortaya çıkma sebebi
  • Günlük bakımınızı ne sıklıkla gerçekleştirebileceğiniz
  • Hangi ürün seçeneğinin kullanımınıza uygun olduğu

Temel sebebi cilt katmanlarıyla ilişkili olmayıp organ bozukluklarından, hormon dengesizliklerinden ya da alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan sivilceler doktor kontrolü gerektirebilir. Günlük olarak kişisel bakımınıza ayırabileceğiniz süre kısıtlıysa, kullanım dozu düşük olan serum ve kremler tercih etmeniz mümkündür. Koyu kıvama sahip kremler, nemli cilde uygulanan jeller, pamukla sürülen tonikler ve damlatılarak kullanılan serumlar farklı kullanıcılara hitap edebilir. Sivilce karşıtı ürünler arasından size uygun olanı seçmeniz, kullanım keyfinizi artıracaktır. 

Sivilceli Cilt İçin Nemlendirici Jeuvenile Krem Kullanmak Hangi Avantajları Sağlar?

Sivilceli cilt nemlendirici krem kullanarak tedavi edilebilir. Kuru cilt katmanlarını besleyerek onaran Jeuvenile kremlerinin kullanım sıklığı günde en az 2 defadır. Güvenilir ve etkili olan bu kremlerin aktif maddeleri arasında Niacinamide, salisilik asit, prebiyotikler ve probiyotikler bulunur. Kuru ciltlerle beraber yağlı ve karma cilt tipleri de aynı üründen fayda görebilir. Neredeyse tüm cilt tiplerine uygun olan Jeuvenile ürünlerinde Oleanolik Asit bulunur. Düzenli olarak kullanılan cilt nemlendiriciler sivilceli cilt yüzeyini arındırarak yüksek koruma sağlar.

Nemlendirici krem kullanmadan önce Jeuvenile tonik ya da jel çeşitlerini kullanarak cilt temizliği yapmanız faydalı olur. Çünkü temiz cilt, krem içinde bulunan aktif maddeleri emmekte daha başarılıdır. Göz içi, göz çevresi, dudak yüzeyleri ve burnun iç kısmı dışında yüzünüzün tamamı için nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Cildinizin parlak, esnek ve pürüzsüz bir hal alabilmesi için her gün 2 defa kullanım yapmanız tavsiye edilir. Sivilceli cilt için nemlendirici, düzenli kullanılması halinde yaşlılık belirtilerini de azaltacaktır. İhtiyaçlarınızı karşılayabilecek kaliteli ürünler arıyorsanız doğru yerdesiniz.  


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA asitleri, tek başlarına asit olmayıp birer sınıflandırmayı ifade eder. AHA (Alfa Hidroksi Asit) grubunda bulunan asitler mandelik asit, laktik asit, sitrik asit ve glikolik asittir. BHA (Beta Hidroksi Asit) grubunu ise tek bir asit oluşturur; o da salisilik asittir.

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil, farklı maddelerin bir araya gelmesiyle elde edilen kompleks bir maddedir. Biotinoyl Tripeptide – 1, Oleanolik Asit ve Apigenin içeriğine sahip olduğu için bu kompleks maddenin çeşitli etkileri vardır.

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

“Sivilce neden olur?” diyenlere cevap olarak hormonsal değişimlerden, cildin yağ dengesindeki bozulmalardan ve yanlış beslenme tarzından söz edilebilir.

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

Salisilik asit, halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine bir kimyasal değildir. Bu madde, bilimsel adı “Salix alba” olan ak söğüt ağacının yapraklarından elde edilir.

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözeneklerin büyümesi, deri sağlığının genel durumu ile alakalıdır. Gözeneklerdeki bozulmaların sebep olduğu problemler ortaya çıkıyorsa kişisel bakımın aksatılmaması gerekir.

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Yaşlanma belirtilerine karşı mücadele etmek istiyorsanız, krem seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar bu yazımızda bahsedilmiştir.

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Aydınlık, tertemiz, kusursuz, ışıl ışıl bir cildi kim istemez ki! Cilt bakımı, her şeyden önce bir zorunluluktur.

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli noktası cilt bakımıdır. Bunun için doğru adımları izleyerek, cilt için gerekli olan vitaminler sağlanmalıdır.

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Bu yazımızda makyaj sonra cilt bakımın önemine değineceğiz. Sağlıklı bir cilt için özellikle makyaj yapanların cilt bakımına önem vermesi gerekmektedir.

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt lekelerinin oluşma sebepleri ve nasıl cilt lekelerin kurtuluruz?

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bu yazımızda kadınları güzel gösteren 3 noktaya değineceğiz. Daha fazlası için bloğumuzu takip edebilirsiniz.

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Bu yazımızda cilt güzelliğiniz için önerdiğimiz 5 etkili formülden bahsedeceğiz...