Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Yüzdeki Tüyler Neden Çıkar? Yüzdeki Tüylerden Kurtulmanın Yöntemleri

Yüzdeki Tüyler Neden Çıkar? Yüzdeki Tüylerden Kurtulmanın Yöntemleri

İstenmeyen tüyler her kadın için rahatsız edici bir durumdur. Özellikle de bu tüylerin yüz bölgesinde çıkıyor olması, iki katı daha can sıkıntısı anlamına gelir kadınlar açısından. Bunun dışında zaten sadece estetik bir kaygı değil, bu tüylerin yüzde çıkıyor olması sağlık açısından da ciddi bir sıkıntı olduğu için istenmeyen tüylerden kurtulabilmek adına önemli adımlar atmanız gerekmektedir. Bu yazımızda da birçok kadının bazı dönemlerde kabusuna dönüşmekte olan istenmeyen tüylerin neden çıktığına ve bu tüylerden ne tarz yöntemlerle kurtulunabileceğine dair bilgiler sunmak istiyoruz. Bu sayede cildinize karşı uygulayacağınız bakım türlerine dair de fikirler edinmiş olacaksınız.

Yüz bölgesinde çıkan tüyler estetik açıdan oldukça rahatsız edicidirler. Genellikle de bu tüylerin çıkmasındaki ana nedenlerden birisi de hormonal sorunlardır. Bir takım hormonların gereğinden fazlaca salgılanması, bu tarz yüz tüylerinin daha hızlı uzamasına ve istemediğiniz bölgelerde çıkmasına sebebiyet verecektir. Bunun yanı sıra da kullanılan ilaçların da hormonlara etki edeceğini belirtmek isteriz. Bu sebepten dolayı da yüzlerde istenmeyen tüylerin çıkma olasılığı ilaç kullanımına göre de şekil alır. Ancak bu tarz durumlarda da yüzde çıkan tüylerde kısa süre içerisinde kurtulma imkanınızın olduğunu da bilmenizi isteriz. Cilt bakımında düzenli ve titiz adımlar attığınız takdirde istenmeyen tüylerden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Üstelik evde uygulayacağınız birkaç pratik yöntemle bu aşamaları gerçekleştirmeniz de mümkündür.

Yüzde istenmeyen tüylerin çıkma nedenleri nelerdir?

  • Biraz önce de belirttiğimiz üzere istenmeyen tüylerin baş etkenlerinden birisi hormonal sıkıntılardır. Hormonal değişimler hem ergenlik hem de farklı dönemlerde kadınları doğrudan etkileyeceği için, yüz bölgesinde bu tarz tüylerin çıkma olasılıkları da çok fazla olmaktadır.
  • Bunun dışında aşırı stresin cilde zaten doğrudan zarar verme durumunu görmezden gelmemek gerekir. Aşırı strese maruz kalan kadınların hormonsal değişimleri olur. Bu da haliyle bu tarz sıkıntıları da ciltte ve yüzde ortaya çıkarabilir. Ki hormonal olarak ortaya çıkan en büyük sorunların başında da istenmeyen tüylerin artışı gelmektedir.
  • Alınan ilaçların da tüylerin ortaya çıkmasında desteği olduğu bilinir. Kortizollu ilaçlar vücuttaki dengeyi tamamen bozabilecek kapasitededir. Ki vücudun uzun süreli kortizol salgılaması yüz bölgelerinde istenmeyen tüylerin çıkmasına da sebebiyet verebilecek bir etkidir. Cildinize gerekli bakımı ve uygulamaları bu doğrultuda gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz ki, bu tarz tüylerin çıkma aşamalarının da önüne geçmeyi başarmış olun.
  • Kadınların menapoz esnasında da kandaki androjen hormonunda artışlar gözlenmektedir. Bu hormon erkeklik hormonu olarak da bilindiği için bu tarz dönemlerde yüzde istenmeyen tüylerin çıkma olasılığı çok yüksek. Ki tüylerin çıkma durumu genetikle de alakalı bir durum olduğu için farklı dönemlerde cildinizin bu tarz sıkıntılara maruz kalma olasılığı muhakkak olabilir.

Yüzdeki Tüyleri Nasıl Yok Etmeliyiz?

Öncelikle düzenli bir cilt bakımı gerçekleştirmeniz gerektiğini kesinlikle unutmamalısınız. Cilt bakımı daima birinci kuraldır. Ancak bunu da mümkün mertebe yüzünüze en az hasarı oluşturacak şekilde gerçekleştirmelisiniz. Ciltler her zaman hassas bir yapıdadır ve ilgiye muhtaçtır. Bu da olabildiğince hijyenik bir bakım süreci ile mümkün hale geleceği için, cildi düzenli bir yapıda kontrol altına almalı ve bakım işlemlerinizi de o şekilde gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz. Bu süreçte bakıldığında da sizlerin doğal yöntemler ve formüllerle de yüzdeki istenmeyen tüyleri yok etme olasılığınız çok fazladır.

İşte o formüllerden bazıları şu şekilde;

Bal Maskesi:

Bal maskesinin hazırlanışı gayet kolaydır. Bunun için iki çay kaşığı toz şeker, bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı suyu karıştırıp sonrasında da ocakta kahverengi baloncuklar çıkana kadar ısıtın. Sonrasında ise biraz soğutup yüzünüze uygulayıp ağda formülüyle bekletmelisiniz. Bununla birlikte de ağdayı yüzünüzden çekerek mevcut tüylerden kısa süre içerisinde kurtulma olanağını da yakalamış olacaksınız.

Zerdeçal Kürü:

Zerdeçalın gerçekten de cilde ve istenmeyen tüylere karşı etkisi çok fazla. Bunun için de iki yemek kaşığı zerdeçala süt ekleyerek yavaş yavaş karıştırmanız gerekmektedir. Bu karışımı macun kıvamına getirdikten sonra yüz bölgenize sürebilirsiniz. Ki özellikle de yüz bölgesindeki istenmeyen tüylerden uzun soluklu kurtulabilmeniz açısından bu tarz bir kür kullanmanızı kesinlikle öneririz.

Nane Çayı:

Nane’nin etkisi bir hayli fazla olur cilt için ve nane çayı maskesi hazırlayarak da istenmeyen tüylerden kurtulma konusunda iyi bir formül oluşturabilirsiniz. Bunun için kurutulmuş naneleri içi kaynar su olan kupaların içerisine dökün. Bu çayın 10 dakika beklemesine izin verin ve sonrasında da bu sayı hafif yudumlarla için. Bu çayın günde en az iki kere tüketilmesi, istenmeyen tüylerin çıkmasının önüne geçmiş olacaktır. Nane çayı nefes darlığı çeken insanlar açısından da yararlı bir çay olacağı için, her gün iki kere tüketmeniz gayet sağlıklı sonuçlara erişiminizi de desteklemiş olacaktır.

Tüm bu detayların tamamı göz önüne alındığında da, istenmeyen tüylere karşı daima bakımlı bir düzen kurabileceğinizi de bilmenizi isteriz. İstenmeyen tüyler elbette ki canınızı sıkabilir. Pek çok kadın güzellik konusunda bu tarz can sıkıcı tüylere maruz kalma konusunda çeşitli endişelere sürüklenebilir. Ancak, mevcut endişeleri bir kenara bırakıp kendiniz için gerekli olan bakımı gerçekleştirmeye başladığınız zaman, cildinizin çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını da sağlamış olacaksınız. Cilt bakımı daima önemli ve etkili bir süreci gerekli kılar. Bu süreçte de karşınıza çıkacak olan istenmeyen tüylerden de bahsettiğimiz şekillerde kurtulabilme şansı bulabilirsiniz.

Hepinize şimdiden sağlık dolu günler dileriz.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA asitleri, tek başlarına asit olmayıp birer sınıflandırmayı ifade eder. AHA (Alfa Hidroksi Asit) grubunda bulunan asitler mandelik asit, laktik asit, sitrik asit ve glikolik asittir. BHA (Beta Hidroksi Asit) grubunu ise tek bir asit oluşturur; o da salisilik asittir.

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Procapil, farklı maddelerin bir araya gelmesiyle elde edilen kompleks bir maddedir. Biotinoyl Tripeptide – 1, Oleanolik Asit ve Apigenin içeriğine sahip olduğu için bu kompleks maddenin çeşitli etkileri vardır.

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

“Sivilce neden olur?” diyenlere cevap olarak hormonsal değişimlerden, cildin yağ dengesindeki bozulmalardan ve yanlış beslenme tarzından söz edilebilir.

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

Salisilik asit, halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine bir kimyasal değildir. Bu madde, bilimsel adı “Salix alba” olan ak söğüt ağacının yapraklarından elde edilir.

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözeneklerin büyümesi, deri sağlığının genel durumu ile alakalıdır. Gözeneklerdeki bozulmaların sebep olduğu problemler ortaya çıkıyorsa kişisel bakımın aksatılmaması gerekir.

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Anti-Age Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En iyi Anti-Age Ürünler Hangileridir?

Yaşlanma belirtilerine karşı mücadele etmek istiyorsanız, krem seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar bu yazımızda bahsedilmiştir.

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Doğru Cilt Bakımı ile Cildinizi Güzelleştirme

Aydınlık, tertemiz, kusursuz, ışıl ışıl bir cildi kim istemez ki! Cilt bakımı, her şeyden önce bir zorunluluktur.

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli noktası cilt bakımıdır. Bunun için doğru adımları izleyerek, cilt için gerekli olan vitaminler sağlanmalıdır.

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Bu yazımızda makyaj sonra cilt bakımın önemine değineceğiz. Sağlıklı bir cilt için özellikle makyaj yapanların cilt bakımına önem vermesi gerekmektedir.

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt lekelerinin oluşma sebepleri ve nasıl cilt lekelerin kurtuluruz?

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bir Kadını Güzel Gösteren 3 Nokta

Bu yazımızda kadınları güzel gösteren 3 noktaya değineceğiz. Daha fazlası için bloğumuzu takip edebilirsiniz.

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Cilt Güzelliği İçin 5 Etkili Formül

Bu yazımızda cilt güzelliğiniz için önerdiğimiz 5 etkili formülden bahsedeceğiz...